Dnes čtyřicetiletá Serena přitom na Wimbledonu debutovala už v roce 1998, její vrstevník Roger o rok později. Jak se to zdá být dávno…

To, co následovalo, lze s jistotou označit za nejúchvatnější éru tenisové historie. Mezi ženami se mladší ze sester Williamsových prodrala bouří triumfů, skandálů a kontroverzí až k 23 grandslamovým titulům ve dvouhře, mezi muži zase elegán Federer sváděl neskutečnou válku o tenisovou nesmrtelnost s nezbedníky jménem Rafael Nadal a Novak Djokovič. Bylo nádherné být u toho.

Wimbledon - Roger Federer a Serena Williamsová.Wimbledon - Roger Federer a Serena Williamsová.Zdroj: Deník

Kouzlo vyprchalo?

Jenže každý večírek jednou končí. Pokud jde o Williamsovou, leckdo si je jistý, že letos se na Wimbledonu objeví naposledy. Jen v singlu tu nasbírala sedm titulů, stejně jako Steffi Grafová a o dva méně než Martina Navrátilová, a na londýnské trávě byla zuřivou aktérkou řady dnes již klasických bitev, ale nyní se vrací po roční pauze.

Serena Williamsová v roce 2016 při svém posledním triumfu ve Wimbledonu.Serena Williamsová v roce 2016 při svém posledním triumfu ve Wimbledonu.Zdroj: ČTK/AP/Ben Curtis

Pořadatelé jí bez váhání poskytli divokou kartu (komu jinému, že?), ale že by to opět dotáhla k blyštivé míse s bohyní Venuší? Šťastnému konci téhle pohádky moc lidí nevěří.

„Jestli jsem neuvažovala o konci kariéry? Budu upřímná – uvažovala,“ řekla Serena před pár dny. Loni se s Wimbledonem loučila zraněná už v prvním kole a se slzami v očích a od té doby si dala od profesionálního tenisu pauzu.

Nenudila se: úspěšně podniká a samozřejmě se věnuje rodině (dceři Olympii budou v září už čtyři roky). „Tenis pořád miluju, jinak bych tu nebyla, ale stejně tak mám ráda to, co dělám mimo kurt,“ prozradila novinářům a elegantně se vyhnula přímé odpovědi na dotaz, zda plánuje hrát i v příštím roce.

Japonská tenistka Naomi Ósakaová.
Jen okázalá exhibice? Prazvláštní Wimbledon je za dveřmi, hvězdy (ne)dorazí

Není tajemstvím, jak moc Williamsová touží po 24. grandslamovém titulu, kterým by vyrovnala absolutní rekord Margaret Courtové.

Ještě před třemi čtyřmi lety se zdálo být jen otázkou času, kdy ho získá. Jenže od úspěchu na Australian Open v roce 2017 absolvovala čtyři velká finále (z toho dvě na Wimbledonu) a pokaždé se musela smířit s porážkou. Mladší a rychlejší soupeřky dlouho ničila silou, zkušenostmi a ocelovou vůlí, jenže to postupně přestávalo účinkovat.

Na druhou stranu, pořád jde o královnu Serenu. Dámu, která se umí kousnout, když jde do tuhého. Na trávě by navíc její obvyklé zbraně mohly fungovat ničivěji než na pomalejším povrchu.

Venus Williamsová.
Venus Williamsová: Zápasy své sestry bych nejradši prospala, bývám nervózní

Jisté je, že málokterá hráčka by si přála dostat se americké veteránce do cesty. Ostatně už ve třetím kole na ni teoreticky může narazit Karolína Plíšková, loňská finalistka…

Konec se blíží

Zatímco Williamsová se s Wimbledonem rozloučí (?) přímo na kurtu, Federer tentokrát v pavouku schází. Centrkurt v All England Clubu byl pro Švýcara jednu dobu něčím jako obývákem, z něhož dokázal graciézně vypráskat prakticky kohokoli – Samprase, Roddicka, Nadala, Murrayho…

Roger Federer v roce 2017 při svém posledním triumfu ve Wimbledonu.Roger Federer v roce 2017 při svém posledním triumfu ve Wimbledonu.Zdroj: ČTK/AP

Loni ve čtvrtfinále ale utrpěl bolestivou lekci od Huberta Hurkacze (včetně „kanára“ ve třetím setu), pak šel na operaci a od té doby se chystá na návrat. A chystá se a chystá…

„Rozhodně chci znovu hrát,“ řekl Federer nedávno švýcarskému deníku Tages-Anzeiger, jenže sezona plyne a po božském Rogerovi není ani vidu, ani slechu. Brzy dokonce vypadne z první stovky žebříčku.

Milovaný Wimbledon nakonec nestihl, ale určitě prý hodlá nastoupit na zářijovém Laver Cupu a pak na turnaji ATP v rodné Basileji. Dál se uvidí.

Česká tenistka Linda Nosková.
Že už jsem dospělá? Leda na kurtu, směje se tenisová kometa Nosková před debutem

Potíž je v tom, že v případě Laver Cupu jde vlastně o Federerův vlastní byznys a co jiného by mu dodalo patřičný lesk, než comeback samotného maestra. Start v Basileji zase zavání nostalgickým loučením…

„Před lety si Roger vzal půlroční pauzu a po ní dokázal znovu vyhrávat grandslamy, i když tomu skoro nikdo nevěřil. Teď mi ale něco podobného připadá nemožné. Možná se pletu, ale mám dojem, že se chce prostě s tenisem rozloučit doma v Basileji,“ poznamenal John McEnroe, expert na slovo vzatý.