Řeč je pochopitelně o Ivanu Lendlovi. V osmdesátých letech sbíral tituly jakou houby, dařilo se mu na všech grandslamech. S jedinou výjimkou. „Udělal jsem pro vítězství na Wimbledonu dost," prohlásil legendární tenista před pár lety. Dnes platí za asi nejlepšího hráče, který tradiční londýnský veleturnaj nikdy nevyhrál. Málo platné jsou úvahy některých expertů, že kdyby Lendl v éře své největší slávy hrál Wimbledon na současném povrchu, minimálně jeden titul by určitě urval.

Lendl si svůj wimbledonský sen alespoň částečně splnil před třemi lety. Tehdy totiž jako trenér pomohl k triumfu Andymu Murraymu, kterého k wimbledonským vavřínům tlačila celá Velká Británie. Řadu let marně, dokud se na scéně neobjevil právě Lendl.

Murray s Lendlem vyhrál grandslamy

S Murraym spolupracoval přes dva roky a asi nebude náhoda, že britský tenista právě tehdy konečně prolomil čekání na grandslamové tituly v roce 2012 vyhrál US Open (a olympiádu v Londýně), v roce 2013 konečně i Wimbledon. V březnu následujícího roku se ti dva rozešli, od letošního června je ale Lendl opět součástí Murrayho realizačního týmu.

„S Ivanem jsem prožil nejúspěšnější období v kariéře. Vím, co může nabídnout. Pomáhal mi zkušenostmi i psychologicky na velkých soutěžích, což jsou samozřejmě turnaje, které se snažím vyhrát. Snad si to znovu sedne a přinese stejné výhody jako posledně," uvedl Murray. První zatěžkávací zkouškou obnoveného vztahu bude právě Wimbledon. Na světě není turnaj, který by Murray chtěl vyhrát raději.

Jak vlastně vypadá spolupráce trenéra (bývalého skvělého tenisty) a jeho svěřence, kterým je další výborný hráč? „Rozhodně s Andym nepracuji na jeho technice. Vůbec. Když je tenistovi 27 nebo 29 let, pracuje s tím, co má. Nemyslím si, že v takovém věku je dobré měnit techniku," řekl Lendl v rozhovoru pro The Telegraph.

Co má tedy na starost? „Je to víc o tom, aby do sebe zapadly věci, které jsou potřeba, a ujistit se, že to funguje," povídal Lendl a tvrdí, že není dobrým mužem pro „běžnou" trenérskou práci.

Nemá na starosti koučování během zápasů, nezamlouvá kurty pro trénink, neřeší ani slabiny soupeřů a neshání vhodné sparingpartnery. To v týmu dělají jiní, hlavně další trenér Jamie Delgado.

Lendl coby „superkouč" dohlíží na to, aby hvězdný britský tenista naplno a v pravých chvílích využíval svůj potenciál.

Dokáže duo Murray, Lendl navázat na předchozí úspěchy a opanuje letošní Wimbedon? Oba věří, že to je možné. V cestě ale stojí jedna opravdu velká překážka. Novak Djokovič.

Znovu proti Beckerovi

Světový hráč číslo jedna se valí jako nezastavitelný sentinel a sní o kalendářním Grand Slamu. „Andy a já bychom mu samozřejmě tyhle plány rádi překazili," usmívá se Lendl. Právě Djokovič a Murray jsou na prahu Wimbledonu dvěma ústředními uchazeči o trofej. A aby toho nebylo málo, srbského bohatýra trénuje další superkouč někdejší Lendlův rival Boris Becker.

Mimochodem, do této party se přidal i další velikán osmdesátých let. McEnroe chce k životnímu úspěchu pomoci Kanaďanu Milosi Raonicovi. „Pro tenis je skvělé, že hvězdy jako Ivan a John se vracejí. Je fakt, že hře rozumíme víc než ostatní," komentoval nastávající „hvězdné války" trenérů Becker.

Ten ještě jako hráč ve finále Wimbledonu v roce 1986 Lendla porazil. Před třemi roky uspěl Murray s koučem Lendlem po boku, když ve finále pro změnu zdolal Djokoviče (a Beckera). „Co si z toho pamatuju? Hlavně tlak, pod nímž tehdy Andy byl. A jak to zvládl," zavzpomínal Lendl. Dokáže Murray pod staronovým trenérem opět zářit?