Uběhlo 118 let a Davisova „salátová mísa“ je jednou z nejprestižnějších trofejí tenisového světa. Davis Cup se stal populární týmovou soutěží, osvěžující jinak individualistické prostředí bílého sportu. Není divu, že po takové době je každá snaha o modernizaci předmětem ohnivých diskusí.

Snad nikdy neplály vášně tak nespoutaně jako nyní. Včera začalo v Orlandu zasedání Mezinárodní tenisové federace (ITF), které má rozhodnout o budoucí formě Davis Cupu. Vedení ITF usiluje o razantní změny, řada zemí je ale odhodlána plánované revoluci stůj co stůj zabránit. Včetně Česka.

Vyostřený boj

„Proč hrabat do naší noblesní vlajkové lodi, která funguje přes sto let?“ ptá se šéf českého tenisu Ivo Kaderka. Podle něj je kvůli daviscupovým novotám atmosféra v ITF nebývale vyhrocená. „Všichni říkají, že taková situace ještě nenastala. Je to vyostřený boj o to, jak bude vypadat to nejcennější, co v ITF máme,“ dodal Kaderka.

Obě strany sporu předkládají pádné argumenty. Podle šéfa ITF Davida Haggertyho je revoluce nutná. Současný formát Davis Cupu prý fanoušky neláká, receptem má být toto: od příštího roku by soutěž vrcholila velkým finále s osmnácti týmy, které by se odehrálo během jednoho týdne na neutrálním místě. „Musíme náš sport připravit pro budoucí generace a tahle reforma je klíčová,“ uvedl Haggerty.

Investiční skupina Kosmos slibuje vložit do nového Davis Cupu přes 60 miliard korun.

A co domácí mače?

Odpůrci souhlasí, že jisté osvěžení soutěže je nutné, ale pokládají za pohromu, že by zmizela atmosféra zápasů na domácí půdě.

„Ti pánové, co o tom rozhodují, neví, co znamená pro hráče stát tam dole před takovou arénou,“ upozornil dvojnásobný šampion Radek Štěpánek. I další tenisté varují, že Davis Cup by přišel o duši.