Už v prvním utkání skupiny bylo vidět, že španělský šampion není ve své kůži. Únava, vztek, a postupem času i totální odevzdanost. Ne, tohle zdaleka nebyl ten dravý buldok, před kterým se pravidelně smekají klobouky.

Nadal přicestoval do italského Turína po nepřesvědčivé generálce v Paříži, kde si balil kufry hned po úvodním kole. Věřil, že na setkání nejlepších tenistů sezony naskočí zpátky do správných kolejí. Jenže se tak vůbec nestalo. Ba naopak. Trápení se ještě více prohloubilo.

Turnaj mistrů je pro Nadala zakletý

S americkým protivníkem Taylorem Fritzem padl jasně ve dvou setech, stejně tak i o dva dny později s kanadským šikulou Felixem Augerem-Aliassimem. Toho navíc z trenérské lóže podporoval Nadalův strýček Toni. On sám musel být z výkonu svého synovce mírně zaskočený. 

Když španělský tenista podával ruku kanadskému přemožiteli, z jeho obličeje se dal doslova psát námět na nový hollywoodský trhák. Žádný happyend však v tomto případě nečekejte. Nadal si v Itálii namixoval hodně hořký koktejl.

close Zklamaný Rafael Nadal na Turnaji mistrů v italském Turíně. info Zdroj: Profimedia zoom_in Zklamaný Rafael Nadal na Turnaji mistrů v italském Turíně.

„Nebylo to z mé strany vůbec dobré. Nemyslím si ale, že bych zapomněl, jak hrát tenis nebo jak být mentálně silný. Jen potřebuju dát zpět dohromady pozitivní pocity, sebevědomí a silnou mentalitu,“ prozradil po druhém prohraném utkání na Turnaji mistrů.

To už věděl, že je s jeho osudem nejspíše hodně zle. A když v úterý večer potvrdil norský válečník Casper Ruud první místo ve skupině, bylo definitivně rozhodnuto. Nadal na závěrečném turnaji sezony končí. A o postupu do semifinále si může nechat jenom zdát. 

Ani na jedenáctý pokus se mu tak nepodařilo získat tento vzácný titul. Populární podnik pro osmičku vyvolených zůstal španělskému vládci antuky zapovězený. Dost možná už navždy.

Navíc úterní porážka proti mladému Kanaďanovi znamenala v jeho podání již čtvrtý nepovedený zápas v řadě, čímž Nadal vyrovnal své osobní smutné maximum z roku 2009, kdy zakončoval sezonu v podobné náladě. Tak trochu připomínající zpráskaného psa.

Stále je o co hrát, ví Španěl

Letos vypadl na americkém grandslamu v osmifinále, od té doby si kvůli přetrvávajícím zdravotním potížím dal od tenisu na dva měsíce pauzu. Vrátil se až na začátku listopadu do Paříže, kde však prohrál hned v prvním kole. A negativní bilanci nyní prodloužil i v Turíně. 

„Jsou tady ale i pozitivní věci. Za poslední tři týdny jsem zvládl odehrát dva turnaje, což se mi dlouho nepodařilo,“ řekl Nadal, kterému jeho manželka María nedávno porodila prvního syna.

close Španělský tenista Rafael Nadal  ve finále Australian Open. info Zdroj: ČTK / AP / Andy Brownbill zoom_in Španělský tenista Rafael Nadal ve finále Australian Open.

Otcovské povinnosti byly ostatně dalším z důvodů Nadalovy nedostatečné herní praxe, která jej v konkurenci dravého mládí totálně semlela. A možná také stála poslední šanci na zisk tak vytoužené trofeje.  

„Nevím, jestli se ještě někdy dostanu na úroveň, na které chci být. I kdyby to nemělo vyjít, tak pro to udělám všechno,“ vzkázal odhodlaně.

A okamžitě hodil nepovedený závěr sezony za hlavu. Stále má totiž o co hrát. Další výzva čeká na Španěla hned v lednu, kdy bude v australských vedrech obhajovat loňské prvenství. Pokud se vyléčí, bude jedním z jasných adeptů na vítězství. 

Dočkáme se grandslamu s magickým pořadovým číslem 23?