Předchozí
1 z 6
Další

2001: Teenager Roger poprvé mezi elitou

Roger Federer po senzačním triumfu nad Petem Samprasem ve Wimbledonu 2001Roger Federer po senzačním triumfu nad Petem Samprasem ve Wimbledonu 2001Zdroj: ČTK/AP/Caulkin Dave

Psal se rok 2001 a tehdy teprve devatenáctiletý švýcarský talent se postaral o jedno z největších překvapení historie věhlasného turnaje v All England Clubu. Ve čtvrtém kole narazil Federer na světovou jedničku Peta Samprase, který mermomocí bojoval o pátý wimbledonský titul. Jeho cesta za zlatou trofejí však skončila na raketě odhodlaného teenagera z Basileje, který ovládl bitvu dvou generací v pěti setech a postoupil do čtvrtfinále.

Titul sice ještě nezískal, ale za to nadobro ukončil Samprasovu úspěšnou éru na londýnské trávě.

2003: První grandslamový titul

Roger Federer líbá svou první grandslamovou trofej.Roger Federer líbá svou první grandslamovou trofejZdroj: ČTK/AP/Jun Yasukawa

Po úspěšném vystoupení v roce 2001 přišlo následující léto kruté vystřízlivění. Federer překvapivě padl hned v prvním kole, málokdo mohl tehdy tušit, že to nejlepší si ovšem schovává až na další sezonu.

Do travnatého grandslamu nevstupoval v roli velkého favorita, přesto turnajem procházel bez sebemenších starostí. Na cestě za svým prvním velkým úspěchem ztratil pouhopouhý jeden set a když ve finále přetlačil i Australana Philippoussise, korunoval All England Club historicky prvního švýcarského krále.

2004: Nástup na královský trůn

Roger Federer vyhrál svůj 16. grandslamový titul v kariéře. Roger Federer s trofejí pro vítěze Australian OpenZdroj: ČTK/AP/Andy Wong

Neuběhl ani rok od prvního grandslamového titulu a Federer už spokojeně usedal na trůn nového tenisového krále. Světovou jedničkou se stal poprvé v únoru 2004, jen pár dnů poté, co ve finále Australian Open porazil ruského střelce Marata Safina. Kromě French Open ovládl všechny nabízené grandslamy sezony a upevnil svou pozici na špičce světového žebříčku. Tam nakonec vydržel až do listopadu 2008, kdy jej na prvním místě vystřídal po pětileté dominanci na trávě ve Wimbledonu věčný rival Rafael Nadal.

2009: Konečně i ta prokletá Paříž!

Roger Federer.Roger Federer se dočkal titulu i na prokleté pařížské antuceZdroj: ČTK/AP/Michel Euler

V tom roce už sice nenosil královskou korunu, přesto měl o pořádnou motivaci postaráno. Ve hře totiž bylo dorovnání historických třinácti grandslamů, které do té doby hájil Američan Sampras. Sezonu načal skvěle, v melbournském finále ovšem podlehl svému španělskému rivalovi Nadalovi.

Druhá šance? Pařížská antuka. Jasným favoritem byl pochopitelně rodák z Mallorcy, ovšem ten překvapivě padl už v osmifinále a tím Federerovi krásně vyčistil cestu za prvním antukovým grandslamem. Švýcar svou příležitost využil na výbornou a o měsíc později v Londýně Samprasův rekord dokonce překonal.

2017: Návrat a pár zlatých večírků navíc

Roger Federer.Roger Federer se dokázal vrátit a v roce 2017 prožil fantastický grandslamový comebackZdroj: ČTK/AP/Aaron Favila

Naposledy se z grandslamového titulu radoval ve Wimbledonu v roce 2012, od té doby jej ale postihlo možná nejstřízlivější období jinak fantastické kariéry. Federera začala trápit zranění zad a kolen, za dalších pět let stihl legendární Švýcar jen tři účasti ve finále turnajů velké čtyřky. Na začátku roku 2017 se dokonce propadl až na 17. místo žebříčku, ale i přesto se dokázal vrátit. Nejprve ovládl Australian Open, kde ve finále porazil favorita Nadala, a o pár měsíců později dosáhl i na rekordní osmý triumf z Wimbledonu. Tenisový svět se opět klaněl.

2018: Nejstarší vládce světového tenisu

Roger FedererRoger Federer s 20. grandslamovou trofejí v ruceZdroj: ČTK/Panoramic/Antoine Couvercelle

Ani v necelých sedmatřiceti letech nehodlal polevit. Svou formu si Federer udržel i v roce 2018, když se stal úplně prvním mužem, který vyhrál jubilejní 20. grandslam. Obhajobu v australském Melbourne vyšperkoval finálovým vítězstvím nad Chorvatem Čiličem a na počátku února se opět a naposledy posadil do pomyslného křesla tenisového krále.

V té době bylo Federerovi přesně 36 let a 195 dní, což z něj dodnes dělá nejstarší světovou jedničku na okruhu ATP.