Hráčka TK Sparta Praha Valentová totiž vyhrála juniorku Roland Garros jako třetí Češka za poslední čtyři roky. Předloni ovládla v Paříži dvouhru i čtyřhru Lucie Havlíčková, rok před ní uspěla v singlu Linda Nosková. V 70. letech minulého století na Roland Garros triumfovaly v juniorské kategorii Renáta Tomanová, Regina Maršíková a Hana Mandlíková.

Finále s o rok mladší Samson ovládla Valentová za hodinu a 41 minut. Celým turnajem prošla bez ztráty setu.

„Dojmy jsou neskutečné. Cítím se hrozně dobře. Když jsem proměnila mečbol, začala jsem brečet. Nevím vlastně proč, asi proto, že to ze mě celé spadlo. Sen se stal trochu skutečností,“ řekla Valentová v rozhovoru pro Radiožurnál Sport.

V noci před zápasem se jí o utkání skutečně zdálo. „Měla jsem přesně tu lavičku, kterou jsem měla. V tom snu bylo, že to byl těžký zápas, nakonec jsem vyhrála a lehla si na antuku. Pak jsem si na ni lehla. Sen se stal opravdu skutečností,“ uvedla Valentová.

Valentová měla do utkání lepší vstup a také díky brejku ve druhé hře utekla do vedení 3:0. Samson sice srovnala, v osmém gamu ale znovu přišla o podání a Valentová set dopodávala.

„Takový zápas (proti krajance) je těžký pro hlavu. Jsme ze stejného klubu, trénujeme spolu, ale myslím, že jsem si s tím poradila dobře. S Laurou jsme hrály několikrát, věděla jsem, co od ní čekat a co proti ní hrát. Byl to výborný zápas, byly to nervy. Atmosféra byla neskutečná, na to nezapomenu,“ doplnila Valentová.

Ve druhé sadě nevyužila dvakrát náskok brejku a rozhodlo se až ve zkrácené hře. V ní už finalistka loňské juniorky na US Open Valentová dominovala a vyhrála jasně 7:0.

„Pocity jsou neskutečné. To je sen každého vyhrát grandslam, ať už juniorský nebo normální. Tohle je další krok ke zlepšení. Musím se ještě soustředit na debla, protože chci také vyhrát,“ podotkla Valentová.

Šwiateková vyrovnala Heninovou

Vítězka turnaje z let 2020, 2022 a 2023 Šwiateková se stala čtvrtou ženou v tzv. open éře, která vyhrála Roland Garros počtvrté. Vyrovnala se Belgičance Justine Heninové, více triumfů mají jen Němka Steffi Grafová (6) a Američanka Chris Evertová (7). Šwiateková vyhrála v Paříži už 21 zápasů v řadě a osamostatnila se před Grafovou. Delší sérii drží jen Heninová (24), Monica Selešová (25) a Evertová (29).

Turnajovou dvanáctku Paoliniovou porazila Šwiateková i potřetí v kariéře, opět jí nedovolila ani set. Polka přišla na turnaji o sadu jen ve 2. kole, v němž proti Japonce Naomi Ósakaové odvracela mečbol. Pak už nezaváhala. Vyřadila i Marii Bouzkovou či Markétu Vondroušovou.

Tenisový grandslamový turnaj Roland Garros (antuka, dotace 53,5 milionu eur):

Juniorky - dvouhra - finále:

Valentová (12-ČR) - Samson (3-ČR) 6:3, 7:6 (7:0).