Slavný Švýcar se naposledy objevil na Roland Garros v roce 2015, kdy vypadl se svým krajanem Stanem Wawrinkou. Od té doby druhý grandslam sezony kvůli zranění vynechával a šetřil se na travnatý Wimbledon.

Naopak jeho velký konkurent Nadal od svých devatenácti let, kdy v Paříži hrál (a vyhrál) poprvé, absolvoval nad Seinou 88 duelů. Jako poražený odešel pouze dvakrát. „Kdyby mi někdo před sedmi osmi lety řekl, že tu budu stát s trofejí i ve dvaatřiceti, nevěřil bych mu,“ řekl letos s Pohárem mušketýrů v ruce po finálové výhře Dominicem Thiemem z Rakkouska Nadal. Celou kariéru totiž tento španělský toreador bojoval se zraněními a bolestmi.

Přitom bitvy Nadala s Federerem byly v posledním desetiletím na okruhu ATP největším tahákem. Na French Open se spolu utkali pětkrát, Švýcar však nikdy svého kladšího kolegu neporazil. "Rozhodl jsem se zkrátka nehrát," uvedl i letos před antukovou sezonou Federer. V 36 letech se už podle svých slov musí šetřit.

Češky nejsou bez šance

Pestřejší jsou na prašných dvorcích ženská finále. Za posledních pět let se z trofeje radovalo pět tenistek. Od od 27. května do 9. června bude obhajovat titul Rumunka Siimona Halepová. Ta si v Paříži vynahradila zklamání z prohraného lednového finále na Australin Open. „Neuvěřitelné,“ žasla Halepová, která navázala na úspěch své krajanky z před 40 lety Virginie Ruziciové.

Pestrý seznam šampionek však dává naději i českým barvám. Jedinou vítězkou ženské dvouhry je prozatím Hana Mandlíková, která uspěla v roce 1981. Před třemi lety byla blízko svému největšímu úspěchu v kariéře Lucie Šafářová, finále s legendární Američankou Serenou Williamsovou ale prohrála ve třech setech. Naděje se každým rokem dávají Karolíně Plíškové i Petře Kvitové.

Co se Šafářové nepodařilo ve dvouhře, dokázala po boku své kamarádky Američanky Bethanie Mattekové-Sandsové v deblu – týmu „Bucie“ se klaněla Paříž v roce 2015 i 2017. Čtyřhru na Roland Garros dále ovládly Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou (2011) a letos Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou, které o měsíc později slavily i na Wimbledonu.

„Ráda bych toto vítězství věnovala Janě Novotné,“ připomněla Krejčíková na Roland Garros loni zesnulou legendu. Právě Novotná talentovanou Krejčíkovou v minulosti trénovala.

Z českých tenistů pozdvihli trofej nad hlavu ve dvouhře prozatím jen Jan Kodeš a Ivan Lendl.

Dohady okolo jestřábího oka

Delší dobu se ohledně French Open vedou debaty k zavedení technologie jestřábího oka. Na zbylých třech grandslamech je již několik ročníků nedílnou součástí. „Já jsem rozhodně pro zavedení,“ má jasno česká hvězda Karolína Plíšková. Stejného názoru jsou i Nadal nebo bývalá pařížská šampionka Maria Šarapovová z Ruska. „Nevím, proč tu doposud není. Nemyslím si, že by to byla otázka peněz,“ řekla vítězka z let 2012 a 2014.

Potíž je však v tom, že antuka je pro bezchybné fungování téhle technologie mnohem větší výzvou než pevný povrch. Prašná antuka se během zápasu neustále mění.

Zda se budou moci někdy hráči opřít i o jestřábí oko, zatím rozhodnuto není. Stejně ani o prémiích. Letos si tenisté rozdělili odměny ve výši 39,1 milionu eur (přibližně 997 milionů korun), což bylo o deset procent více než loni. Šampioni si přišli na 2,2 milionu eur (56 milionů korun).