Rosol, jenž v Monte Carlu dosud nikdy nehrál hlavní soutěž, vstoupil do druhého vzájemného zápasu s Llodrou výborně a v úvodním setu ani jednou nečelil brejkbolu. Také ve druhé sadě se dostal rychle do vedení, Francouz ale dokázal vyrovnat. V deváté hře ale opět přišel o servis a Rosol duel dopodával. Po hodině a třech minutách proměnil první mečbol.

Mnohem hůř si vedl Štěpánek, který uhrál proti někdejší světové jedničce pouhé tři gamy.

Čtvrtému nasazenému Federerovi stačilo k postupu pouhých 52 minut. Český tenista v prvním setu jen těsně unikl potupnému kanáru, když v šesté hře poprvé udržel servis. Při podání Švýcara prakticky nedostal šanci a v prvních dvanácti hrách získal při jeho servisu jen pět fiftýnů.

Za stavu 2:3 ve druhé sadě si sice Štěpánek vypracoval dva brejkboly, Federer ale oba odvrátil, vzápětí znovu prolomil soupeřův servis a utkání bez problémů dotáhl k vítězství. Pětatřicetiletý Štěpánek s bývalou světovou jedničkou prohrál desátý zápas v řadě, z 16 vzájemných duelů vyhrál jen dva. Naposledy se radoval v roce 2008 na antukovém turnaji Masters v Římě.

"Trochu mě překvapilo, jak dobře to šlo. Když máte na antuce navrch při hře od základní čáry, nemá soupeř moc šancí," řekl Federer. "Navíc se mi povedly začátky obou setů. Prostě vydařený zápas na úvod antukové sezony," dodal grandslamový rekordman se 17 tituly.

Oba Češi dnes ještě odehráli společně čtyřhru. Ve druhém kole marně čelili světovým jedničkám Bobu a Mikovi Bryanovým z USA, kterým podlehli 4:6 a 6:7. Američané ovládli poslední čtyři turnaje a jejich vítězná šňůra aktuálně čítá 18 zápasů.

V osmifinále monackého podniku tak figurují dva čeští tenisté. Vedle Rosola si už v úterý postup zajistil pátý nasazený Tomáš Berdych. Jeho dalším soupeřem bude vítěz duelu mezi Guillermem Garcíou-Lópezem ze Španělska a sedmnáctým nasazeným Ukrajincem Alexandrem Dolgopolovem.

MOTE CARLO:

Muži, dvouhra - 2. kolo:
Rosol (ČR) - Llodra (Fr.) 6:4, 6:4, Federer (4-Švýc.) - Štěpánek (ČR) 6:1, 6:2, Nadal (1-Šp.) - Gabašvili (Rus.) 6:4, 6:1, Wawrinka (3-Švýc.) - Čilič (Chorv.) 6:0, 6:2, Raonic (8-Kan.) - Lu Yen-Hsun (Tchaj-wan) 6:7 (4:7), 6:2, 6:1, Fognini (10-It.) - Bautista (Šp.) 7:6 (8:6), 6:4, Robredo (11-Šp.) - Benneteau (Fr.) 4:6, 6:0, 6:1, Dimitrov (12-Bul.) - Ramos (Šp.) 4:6, 6:3, 6:4, Almagro (15-Šp.) - Mahut (Fr.) 7:6 (7:3), 6:3, García-López (Šp.) - Dolgopolov (17-Ukr.) 6:1, 7:5, Seppi (It.) - Andújar (Šp.) 7:6 (7:5), 5:7, 6:4, Carreňo (Šp.) - Monfils (Fr.) 6:3, 7:6 (8:6).
Muži, čtyřhra - 2. kolo:
B. Bryan, M. Bryan (1-USA) - Rosol, Štěpánek (ČR) 6:4, 7:6 (7:4).

KUALA LUMPUR:

Ženy, dvouhra - 1. kolo:
Cibulková (1-SR) - Özgenová (Tur.) 6:1, 6:3.
Ženy, dvouhra - 2. kolo:
Mayrová-Achleitnerová (4-Rak.) - Koviničová (Č. Hora) 6:4, 3:6, 6:1, Dijasová (6-Kaz.) - Gattová-Monticoneová (It.) 6:1, 6:4, Linetteová (Pol.) - L. Kičenoková (Ukr.) 6:1, 6:2.
Ženy, čtyřhra - 1. kolo:
L. Kičenoková, Savčuková (Ukr.) - Karolína Plíšková, Kristýna Plíšková (ČR) 6:4, 4:6, 10:8.