Souboj prvního kola dvou historicky velmi úspěšných výběrů se odehraje od pátku do neděle v ostravské ČEZ Aréně. „Čekají nás náročné zápasy. Australané mají silný tým," upozorňuje brněnský rodák Lukáš Rosol.

Pokud chcete postoupit do čtvrtfinále Davis Cupu, potřebujete o tomto víkendu přehrát Australany. Vzhledem k tomu, že se musíte obejít bez dvojice Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, to bude asi pořádná fuška…
Jednoznačně. Australané jsou silný soupeř, kterého nesmíme podcenit. Každý zápas bude hodně těžký. Na kurtu musíme odevzdat maximum. Věřím, že lepší tým po víkendu vyhraje a tím týmem budeme my. Nálada je dobrá, týmová. Od pondělka už jsme kompletní, naplno trénujeme.

Největší hvězda Australanů Nick Kyrgios nejprve účast potvrdil, pár dní nato ale otočil a kvůli přetrvávajícím bolestem zad se kapitánovi omluvil. Jak jste vnímal tyhle „šachy"?
Šlo to mimo mě. Abych se přiznal, nesledoval jsem to. Hlavně jsem se soustředil při turnajích na svůj výkon, teď se zase soustředím na to, co bude. Důležitý je můj a celkově náš výkon. Jestli přicestují s áčkem, nebo béčkem, jsem neřešil. Nakonec přijeli bez Kyrgiose, což bereme na vědomí.

Kdo je favorit?
Nedá se určit. Lehce máme výhodu domácího prostředí, každý zápas bude náročný. Nemůžeme říct, nedokážu odhadovat výsledek.

Hrát se bude na tvrdém povrchu. Jak vám osobně sedí?
Kapitán se nás ptal na názor, který jsme mu taky sdělili. Myslím, že volba byla dobrá. Chtěli jsme povrch lehce pomalejší, než býval dřív. Oni totiž mají v týmu třeba Sama Grotha, který má vynikající servis. Je to takový pomalejší beton, na kterém se hrává většina turnajů před i po Davis Cupu. Všichni jsme na něm rozehraní.

Pojďme k vám. Jak se cítíte na kurtu? V poslední době se vám moc nedařilo. Letos jste vyhrál jediný zápas z pěti…
Výsledky nejsou určitě ideální, přitom na kurtu se cítím dobře. Se svým týmem máme celoroční plán, držíme se toho. Mám nového kondičního trenéra, na něco jsme najeli, proto pevně věřím, že se to co nejdřív začne projevovat. Pokud to bude za týden, za dva, nebo měsíc, to vám nejsem schopný říct. Samozřejmě čím dřív to bude, tím lépe. Zlepšení by se mělo ukázat každou chvíli. K tomu by mi mohl pomoci právě Davis Cup, který mě třeba nastartuje, nakopne k lepším zítřkům.

Vaše horší výsledky trvají už od poloviny srpna loňského roku. Tehdy jste naposledy vyhrál dva zápasy po sobě…
To už je minulost, nemůžu se dívat zpátky. Z každé porážky jsem si něco vzal. Je potřeba dál pracovat. Vnímám, že mi chybělo více zápasů. Kvůli porodu malého jsem musel vynechat Sydney, pak přišlo zranění a odhlášení ze Záhřebu. A to už jsou dva turnaje. Budu se opakovat, ale na kurtu se cítím komfortně, stabilně. Věřím, že výsledky půjdou postupně nahoru.

Zmiňoval jste narození syna Andrého, kterého máte s bývalou moderátorkou TV Nova a svou partnerkou Michaelou Ochotskou. Se spánkem problém nemáte?
V noci nehlídám, takže se vyspím. S malým nám pomáhá maminka od Míši, to je pomoc. Malý je zdravý, Míša taky, takže v tomhle velká pohoda. Jestli mi mladý přijede fandit? To ne, na to je ještě brzy, vždyť bude mít teprve dva měsíce.