Svěřenec daviscupového kapitána Jaroslava Navrátila, který zápas přímo na místě sledoval, od začátku pořádně zlobil 35. hráče světa.

Rozdíl 379 míst v žebříčku ATP nebyl dlouho znát. Pavlásek hrál nebojácně. V první sadě dokázal dvakrát sebrat Rosolovi servis a po zásluze ji získal poměrem 6:4. Favorit poté přitlačil na všech frontách, jedinou šanci na brejk navíc dokázal v pravý čas využít a po výhře 6:3 poslal souboj do rozhodujícího třetího setu. V něm Rosol hned na úvod prolomil čistou hrou Pavláskovi podání, rychle se ujal vedení 2:0 a vypadalo to na jasnou záležitost.

Jenže než se stačil Rosol rozkoukat, na příjmu čelil stavu 2:4 a 0:30. Po zpackaném míči zlostně nakopl reklamu. V kritické chvíli však nezpanikařil, naopak Pavlásek si začal uvědomovat, že je blízko největšího vítězství v kariéře. Velké chyby se kupily a sen o triumfu nad současně druhým nejlepším českým tenistou se začal pomalu rozplývat. Rosol nakonec těžké okamžiky ustál. Po hodině a tři čtvrtě tak mohl slavit vydřenou výhru 4:6, 6:3, 6:4.

„První kola jsou vždycky těžká. Adam mě překvapil, hrál dobře. Kvalitně podával a byl solidní zezadu. Příště si na něj budu muset dát větší pozor," vykládal po utkání Rosol. „Přešel jsem přes první kolo, což mě těší, ale se svou hrou nejsem spokojen. Sám jsem si to komplikoval, nemohl jsem se opřít o podání. Věřím, že v dalším kole podám lepší výkon," doufá Rosol, kterého čeká ve středu od 13 hodin Němec Tim Puetz, 291. hráč žebříčku ATP.

Dopadla na něj únava

Hrdina daviscupového utkání z Kazachstánu, kde před měsícem zaskočil za absentujícího Tomáše Berdycha a dvěma body zajistil postup do semifinále s Argentinou, nezastíral, že byl blízko brzkému vyřazení. Když jsem ve třetím setu ztratil čtyři hry v řadě a prohrával 2:4 0:30, nebylo mi do smíchu. Zase jsem tam trochu zaspal, malinko na mě dopadla únava. Musel jsem si dávat pořád nějaké gely, to mě naštěstí drželo," pokračoval Rosol.

„Ale hlavně v tom sedmém gemu udělal Adam naštěstí pro mě pár chyb. Kdyby to bylo 2:5, nevím, jak by to dopadlo," hlásil Rosol. „Odehrál jsem myslím dobrý zápas. Škoda toho závěru. Bylo to jako na houpačce. Když jsem vedl ve třetím setu 4:2, 30:0 a podával, zradila mě hlava. I když jsem vlastně nechtěl, v tu chvíli jsem si opakoval, že jsem brejk nahoře, a tím pádem blízko velkému vítězství. A to bylo špatně," uznal Adam Pavlásek.

Přilákal rekordní návštěvu

Náročné zápasy v Bukurešti, kde získal Rosol premiérový titul na okruhu ATP, i přesun do Ostravy, si vybraly svou daň. „Únava byla velká, ale i když jsem přešel na nižší challenger, motivaci jsem hledat nemusel. Chci vítězit a hrát bez výkyvů. Jsem proto rád, že jsem to nakonec zvládl a postoupil. Teď si odpočinu a pojedu dál," dodal Lukáš Rosol, kterému fandila na tribuně také přítelkyně Michaela Ochotská, známá televizní moderátorka.

Vrchol úterního dne sledovala rekordní návštěva. Na tribunách se tísnilo 450 diváků. „Takovou návštěvu tady za předešlých devět ročníku nepamatuju. A to ani při finále. Už dneska seděli na hlavní tribuně lidi na schodech. Další desítky byly přilepeny na plotě nejen podél centr kurtu. Pokud bude Lukáš Rosol dál postupovat, jsem zvědavý, jak to tady bude vypadat na konci týdne, kdy turnaj vyvrcholí," usmíval se ředitel turnaje Václav Roubíček.

OSTRAVA (challenger)

Muži, dvouhra - 1. kolo: Rosol (1-ČR) - Pavlásek (ČR) 4:6, 6:3, 6:4, Pospíšil (ČR) - Bedene (2-Slovin.) 6:4, 6:1, Hájek (4-ČR) - Bašič (Bosna) 6:3, 6:4, I. Minář (ČR) - Crivoi (Rum.) 6:1, 6:3, Veselý - Lojda (oba ČR) 7:5, 6:4, Eysseric (Fr.) - Hernych (ČR) 1:6, 7:6 (7:4), 6:4, Mečíř (SR) - Rufin (3-Fr.) 6:3, 6:4, Haider-Maurer (5-Rak.) - Martin (SR) 7:6 (8:6), 6:3, Darcis (6-Belg.) - Robert (Fr.) 6:3, 6:7 (5:7), 6:4, Rochus (7-Belg.) - Torebko (Něm.) 6:1, 6:2, Dzumhur (Bosna) - Massu (Chile) 6:1, 6:1, Puetz (Něm.) - Skugor (Chorv.) 7:5, 6:4, Mektič (Chorv.) - Diez (Kan.) 6:7 (2:7), 5:3 skreč, Ignatik (Běl.) - Papík (ČR) 6:2, 6:4.