Ruský tisk vyzdvihl podíl Petry Kvitové, ale také "zlatého páru" Květa Peschkeová, Lucie Hradecká na českém vítězství nad domácími tenistkami v moskevském finále Fed Cupu. Zvlášť pochvalně se média vyjádřila o jednadvacetileté české hvězdě Kvitové, Sport-Express o ní píše také jako o první tenistce v 21. století, která během jediné sezony vyhrála Wimbledon, závěrečný Turnaj mistryň a Pohár federace.

Finálový víkend podle Sport-Expressu předčil všechna očekávání. Utkání prý po dubnových semifinále slibovalo mdlou podívanou s předem předpověditelným výsledkem ve prospěch domácího celku. "Ale zvrhlo se v nepředvídatelný střet s týmem, který dovedla k vítězství ještě mladá, ale už vynikající sportovkyně. Dokázala, že při silné vůli a prvotřídní kvalitě lze hned po vítězství v závěrečném turnaji WTA vyhrát i Pohár federace. Za pár měsíců se změnila v superhvězdu," napsal list.

Proti výkonům ruských tenistek neměl deník výhrady. Problém byl podle něj v tom, že Češkám by Rusky byly s to čelit jedině v nejsilnějším složení, s Věrou Zvonarevovou v roli týmové jedničky. Tu však vyřadilo zranění.

Popel na hlavu si nesypou

"Nesypme si proto hlavu příliš silně popelem, jen prostě přiznejme zákonitost českého úspěchu. A doufejme, že v příští, olympijské sezoně Fed Cup poprvé od roku 2008 přezimuje v Moskvě," doplnil Sport-Express.

Bývalý kapitán sborné Viktor Jančuk v listu vyzdvihl, že o zralosti Kvitové při jejím mládí svědčí, že si svoji třídu dokázala udržet po dva týdny. Ale občas prý nehraje dost stabilně a množství nevynucených chyb jí zabránilo stát se už letos první hráčkou ženského tenisu i "de iure".

Navzdory tomu však Kvitová natolik ostatní hráčky v Moskvě převyšovala, že porážky ruských soupeřek se zdály předem dány. Hlavní předností světové dvojky je podle experta síla úderů při současném zvládnutí techniky hry, jakož i to, jak dobře dokáže nakládat se svými silnými stránkami, včetně hry levou rukou. "Přidat potřebuje jedině ve stabilitě, aby se spolehlivěji bránila. Při returnu příliš často chybuje a takové výpadky jsou na této úrovni nepřípustné," usoudil Jančuk.

"Tento svátek měl být náš, ale běda, v Moskvě se hosté ukázali silnějšími," hořekoval Sovětskij sport a konstatoval, že zápas ukončil při čtvrtém mečbolu v závěrečné čtyřhře "další zabijácký úder od Květy Peschkeové". Členka ruského páru Maria Kirilenková svého bratra, hvězdného basketbalistu Andreje, který zápas sledoval v hledišti, nepotěšila, "ale ještě dříve ruští fanoušci proklínali Petru Kvitovou jako naši zkázu".

Kvitová jako uragán

"Kvitová nabrala takové tempo, že smete z kurtu všechny soupeřky. A sil má Češka nekonečně! Ani po turnaji v Istanbulu netratila svěžest a chuť bojovat o vítězství," ocenil list. Ani Kuzněcovová, někdejší druhá hráčka světového žebříčku, nasazené tempo nevydržela.

"Svěřenkyním Šamila Tarpiščeva se nepovedlo vyřešit 'problém' s Petrou Kvitovou, fakticky nejsilnější tenistkou roku. A tečku za utkáním udělali hosté předpokládaným vítězstvím v závěrečné čtyřhře," konstatoval Kommersant. Rusky sice měly šanci ve finále uspět, ale ta prý zmizela, jakmile ruská jednička Věra Zvonarevová pochopila, že nemůže nastoupit.

"Je třeba vzdát hold Kuzněcovové, že udělala vše, co mohla. Nevzdala se bez boje, ale tah, s jakým Kvitová hraje závěr sezony, se projevil. To, že Kuzněcovová prohrála šest her za sebou, nelze vysvětlit jedině tím, že se jí nedařilo," usoudil deník.

Anastasie Pavljučenková sice ještě dokázala vítězstvím "nad slabým článkem českého týmu" Lucií Šafářovou vrátit sbornou do hry, ale Češky měly v hrsti ještě eso, čtyřhru. "Šamil Tarpiščev vsadil na Marii Kirilenkovou a Jelenu Vesninovou - a to byl vzácný případ, kdy se kapitánovi sborné nepodařilo soupeře přechytračit. Český pár se ukázal silnější a pohár pro svůj tým získal," uzavřel Kommersant.