Na reprezentačním srazu byla z pětičlenného družstva, které se o víkendu na prostějovské antuce utká v baráži s Kanadou, úplně první. „Máme velmi mladý tým, připadám si trochu jako babička,“ smála se Šafářová.

Postupně se k ní připojovaly Karolína Muchová (22 let), Marie Bouzková (20), Markéta Vondroušová (19) a jako poslední Barbora Krejčíková (23).

Poklony spoluhráček

„Je super, že máme v družstvu takovou osobnost,“ líčila Muchová. A další novicka v reprezentaci přidala úsměvnou vzpomínku. „S Luckou mám společnou fotku z jednoho Fed Cupu. Bylo mi tehdy devět,“ prozradila Bouzková.

Šafářová je fedcupovou legendou, vždyť se podílela na zisku pěti trofejí. Nezapomenutelným se stalo její pražské vystoupení v bitvě proti Srbsku. Před sedmi lety přehrála jak Anu Ivanovičovou, tak v rozhodujícím zápase Jelenu Jankovičovou, a to drtivým způsobem dvakrát 6:1. Za patnáctiletou reprezentační kariéru ale musela skousnout i pár bolestivých porážek.

„Byla to dlouhá cesta. Začala jsem v Estonsku a končím tady v Prostějově. Ve Fed Cupu jsem zažila slzy smutku, ale i štěstí,“ prohlásila Šafářová na slavnostním banketu. „Budu vždycky vzpomínat na ty oslavy. Úspěchy, které jsme společně zažili, jsou pro mě nezapomenutelné.“

A z paměti jí zřejmě dlouho nezmizí ani ovace, které ji budou čekat na zaplněném domácím kurtu. „Je to symbolické místo na loučení. Na dvorcích v Prostějově jsem strávila kus svého života, vyrůstala jsem tady od svých devíti let. Budou to emotivní chvíle,“ vyhlíží Šafářová víkend.

Dostane se na kurt?

Do dvouher ani čtyřhry Šafářová nominována nebyla, kapitán Petr Pála vsadil na mládí a do sobotních bojů postaví Vondroušovou s Muchovou. Na neděli ale ještě může přichystat změny. „Spíš budu mladším spoluhráčkám předávat zkušenosti,“ okomentovala svou roli brněnská rodačka.

„Budoucí generaci přeji hodně štěstí, budu ji sledovat,“ dodala Šafářová. Rozlučkové „turné“ tenistky, která má ve sbírce deblové tituly ze třech grandslamových podniků a v roce 2015 hrála finále dvouhry na French Open, bude pokračovat na přelomu dubna a května na turnaji Prague Open. Poslední tečku napíše právě na oblíbených kurtech v areálu Roland Garros.