No rain, no flowers. Tedy že bez deště květiny nevyrostou. Právě to hlásá nenápadné tetování na ruce Markéty Vondroušové. Docela trefné moto, a to nejen přeneseně, ale i (skoro) doslova. Tenistky obyčejně déšť právě nemilují, včerejší pařížské poprchávání však dalo rozkvést jedné nebývale kouzelné květince.

Méně vzletně řečeno: teprve devatenáctiletá Vondroušová včera v semifinále French Open porazila 7:5 a 7:6 nasazenou Britku Johannu Kontaovou a už dnes si zahraje o grandslamový titul. Neskutečné. Vycházející českou hvězdu nezastavilo ani mizerné počasí, ani bojovná soupeřka.

„Prožívám nejkrásnější týden svého života,“ usmívala se po zápase teenagerka ze Sokolova. „Dostávám z domova moc zpráv. Máma tam mluví se spoustou lidí a vím, jak mi všichni fandí.“

O titul (a také o prémii ve výši necelých šedesáti milionů korun) se utká dnes od 15 hodin s australskou tenistkou Ashleigh Bartyovou.

Hlavně klid

Vondroušová včera nezačala moc dobře, naopak Kontaová potvrzovala pověst nesmlouvavé ranařky, pálící ze všech pozic. Tlačila Češku do defenzivy a za stavu 5:4 měla tři setboly. Pak ale začaly pracovat nervy.

Zatímco Vondroušová byla v klíčových chvílích obdivuhodně klidná a ze své zásobárny úderů dokázala vytáhnout úchvatné kousky právě v okamžicích, kdy se zápas lámal, Kontaová tlak neustála. Její riskantní hra ústila v čím dál víc nevynucených chyb (celkem jich udělala 41, dvakrát víc než soupeřka), a tak ztratila jak první set, tak i koncovku nadějně rozehrané druhé sady.

Se světovou osmičkou Bartyovou se Vondroušová utká potřetí. V předchozích dvou střetnutích byla úspěšnější Australanka, zatím ale spolu nehrály na antuce.

„Je to tenistka z první desítky, hraje úžasně. Navíc je hodně variabilní, stejně jako já, takže to podle mě může být zajímavý zápas. Musím zůstat v klidu a soustředit se,“ řekla Vondroušová.

Sexismus v Paříži?

Co na včerejším duelu trochu zarazilo, nebyly výkony obou hráček, ale chabá divácká kulisa. Když se začalo hrát, přihlíželo sotva 1500 návštěvníků. Pořadatelé totiž přesunuli oba dva ženské mače na menší dvorce, centrkurt si pro semifinále zabrali muži.

Vedení Roland Garros za to hned slízlo ostrou kritiku. „Je to neúcta a ostuda,“ čílila se bývalá světová jednička Amélie Mauresmová. Došlo i na obvinění ze sexismu, ale ruku na srdce: je logické, že přednost dostal duel titánů Nadala a Federera.

To ale Vondroušovou trápit nemusí. Dnes na ni bude mířit pozornost celého tenisového světa. Pohár Suzanne Lenglenové je na dosah.