Rok českého tenisu. Tak hovoří i zahraniční experti o sezoně 2011. Postup Tomáše Berdycha do semifinále Turnaje mistrů tomu napomohl.

Nevěříte? Máme důkaz. Tak úspěšnou bilanci měli čeští tenisté na kontě naposledy v roce 1998. Tehdy se Petr Korda pyšnil prvenstvím na Australian Open a Jana Novotná titulem z Wimbledonu a oba po nějaký čas atakovali post světové jedničky.

A potom? Léta mnoha nadějí a mnoha zklamání. Z Daniely Bedáňové a Nikoly Vaidišové se staly padlé talenty, velmi záhy scénu opustily. A mnozí další přední čeští junioři nezvládli přechod mezi dospělé.

Až letos se takříkajíc takřka vše sešlo. Výrazné individuality v kategoriích žen i mužů, podpořené (především mezi ženami) i špičkovým týmem. Petra Kvitová si mohla vychutnat trofeje coby jednotlivec i členka týmu.

Kvitová dohrává zápasy do konce

„Letošní rok byl úžasný, ale ty mé dva úspěchy se nedají srovnat. Tady nemáte zodpovědnost jen sám za sebe, ale také za spoluhráčky, lavičku i všechny lidi u obrazovek,” líčila vítězka Wimbledonu po úspěchu ve finále Fed Cupu.

Bývalá reprezentantka Denisa Chládková nešetřila na její adresu chválou. „Petra ukázala, že je obrovsky psychicky odolná a že zápasy dohraje do konce, i když se nevyvíjejí dobře,” řekla.

Kvitová byla hlavní strůjkyní českého triumfu. Svými úspěchy motivovala ostatní členky týmu. „Její výsledky nakoply i holky okolo, hlavně ten její přístup, vůle po vítězství. Je výborným tahounem,“ soudil Petr Pála, kapitán Fed Cupu.

Tenistka z Fulneku, které v úvodu roku patřilo až 34. místo na žebříčku, byla organizací WTA právem vyhlášena světovou tenistkou roku. Vždyť zakotvila na druhé příčce žebříčku a od první příčky ji dělí jen 115 bodů. Letos vyhrála šest turnajů!

To, že český ženský tenis má kvalitu, potvrzuje i pohled na světové žebříčky. Aby tak malá země „dodala“ sedm hráček do světové stovky? Tomu se diví i zahraniční média. Ve čtyřhře dokonce šest hráček figuruje v nejlepší třicítce, což je lepší bilance než mají Spojené státy (5) či Rusko (3).

Berdych vyhrál přes padesát zápasů

A co muži? Tomáš Berdych si potvrdil pravdivost rčení, že snazší je dobývat než obhajovat. Nenavázal na loňské wimbledonské finále ani na předchozí dva roky úspěchů s daviscupovým týmem.

Přesto se díky svým vyrovnaným výkonům vyšvihl na 7. příčku světového žebříčku. Letos vyhrál přes padesát zápasů a tato meta podle něj odděluje top tenistu od dobrého tenisty.

„Na Turnaj mistrů ho dostala vyrovnanost, to je jeho největší zlepšení. Pravda, byly tu i občasné výpadky jako porážka s francouzským kvalifikantem Robertem v 1. kole Roland Garros, ale na ty dal Berdych dobrou koncovkou sezony zapomenout,“ hodnotil jeho kouč Tomáš Krupa.

Semifnále na londýnském vrcholu sezony si česká jednička cení víc než grandslamových turnajů.

Olympijský pár: Ano, nebo ne?

Ve stínu úspěchů jednotlivců i fedcupového týmu letos zůstaly triumfy českých deblistů na grandslamech. Přitom Hradecká s Hlaváčkovou zvítězily na Roland Garros a Peschkeová se Slovinkou Srebotnikovovou ve Wimbledonu.

Zopakovat to v příští sezoně bude přetěžké. A to platí i pro Fed Cup a Davis Cup.

Rok 2012 však bude rovněž rokem olympijským a na OH si odbude premiéru také smíšená čtyřhra. V tomto případě může mít spojení Berdych + Kvitová i cenu zlata…

Otázkou zůstává, jestli Kvitová bude chtít hrát v páru, s nímž nemá moc zkušeností, nebo se bude soustředit jen na dvouhru.

Mementy, na které se nesmí a musí zapomenout.