Grandslamová rekordmanka Williamsová neunesla to, že prohrává, a zuřila. Rozhodčí Ramos ji postupně potrestal za nedovolené koučování, roztřískání rakety a pak i osobní urážky. Rozlícená šampionka ho nazvala „zlodějem“ a „lhářem“.

To hlavní ale přišlo až po zápase. Slavná Američanka odmítla jakoukoli vinu a rozhodčího nařkla ze sexismu. Tenisoví sudí jsou podle ní k mužům výrazně tolerantnější než k ženám. Názor nezměnila ani dva týdny po turnaji, naposledy ho zopakovala v australské televizní show. „Pokud jste žena, měla byste mít možnost dělat to samé co muži,“ řekla.

Dostalo se jí za to podpory od řady osobností, další ale upozorňují na nešťastné směšování dvou věcí: striktně daných tenisových pravidel (jež Williamsová zkrátka a dobře porušila) a obvinění ze sexismu, které daleko přesahuje hranice sportu.

Pravidla jsou jasná

„Nelíbí se mi, že se do tenisu šíří podobné věci,“ říká Tomáš Berdych. Podle něj rozhodčí Ramos postupoval naprosto v souladu s pravidly. „Je to prostě jasně dané. Když někdo nedovoleně koučuje, když rozmlátím raketu, když cokoli, je za to člověk trestaný,“ upozorňuje nejlepší český tenista.

Řeči o údajném sexismu mu vadí. „To si mám stěžovat já, když mě píská ženská a dá mi warning?“ ptá se Berdych. Celá diskuse je podle něj ve znamení emocí a dojmů. „Jsem realista a klidně jsem schopný připustit, že v tenise je sexismus. Je ale potřeba mít takové tvrzení něčím podložené,“ dodal.

Statistiky a manžel

Jsou k dispozici nějaká jasná data? Redaktoři New York Times se ponořili do disciplinárních záznamů a spočítali, že za posledních dvacet let bylo na grandslamech uděleno 1517 trestů za nevhodné chování mužům a jen 535 ženám.

To ovšem rozpálilo doběla manžela Williamsové Alexise Ohaniana, podle nějž se jedná jen o zavádějící statistiky, které prý novináři navíc neumějí interpretovat. Zároveň připomněl případ z US Open v roce 2009, kdy rozhodčímu nadával Roger Federer (ano, i jemu občas ujedou nervy).

„Upřímně se ptám: Jak byl potrestán on?“ napsal Ohanian na Twitter. Je v pořádku, že se zastává manželky, ale jeho argumentace má jednu vadu na kráse Federer tehdy dostal napomenutí od sudího a po zápase pokutu.

Příklad pro mládež?

K ožehavé „kauze Serena“ se vyjadřují i lidé mimo tenisový svět. Jasný názor má třeba Nigel Owens, jeden z nejrespektovanějších rozhodčích ragby na světě.

„Williamsová překročila čáru, když ukázala tak velkou neúctu k rozhodčímu Ramosovi. Měla by vědět, že je vzorem pro spoustu mladých lidí, měla by jít příkladem,“ napsal Owens pro web Wales Online.

Hra se šišatým míčem je vyhlášená úctou k pravidlům a tím, že slovo sudího je svaté. Owens je navíc výjimečný tým, že kromě rekordního počtu odpískaných mezinárodních zápasů se netají svou homosexuální orientací. I proto nechápe, proč Williamsová mluví o sexismu.

„Představte si, že mi někdo řekne něco, co se mi nebude líbit, a já ho kvůli tomu nařknu z homofobie. To je přece neakceptovatelné,“ míní Owens. Jasné je, že tahle žhavá diskuse jen tak nevyhasne.