Dopadlo to ale tak, jako by vás někdo nalákal na gastronomické orgie do michelinské restaurace a pak vás odbyl poněkud podezřele páchnoucím gothajem s cibulí.

Co se vlastně stalo? Nejdřív na trávu nastoupili Djokovič se Slovákem Martinem Kližanem. Stačili odehrát 11 gamů a Kližan zápas vzdal kvůli zraněné levé noze. Pak se na kurt vypravili Federer s Ukrajincem Alexandrem Dolgopolovem, a rozpačitý děj se opakoval legendární Švýcar jasně vyhrál první set a jeho soupeř chvíli nato utkání skrečoval.

Není divu, že diváci (kteří za vstupenky na centrkurt zaplatili spoustu peněz) si v tu chvíli připadali ošizeně. „Fanoušků je mi líto. Přišli sem, aby viděli dobrý tenis, pořádný tenis,“ dal se slyšet miláček londýnského publika Federer.

I poražený vydělá

Možná si říkáte: dobrá, a co má být? Tak se Kližan a Dolgopolov zranili a skrečovali utkání, to se stává. Jenže se jedná o trend, který rok od roku sílí. Skrečí končí čím dál víc zápasů prvního kola Wimbledonu (a dalších grandslamů) a hodně se o tom mluví. Letos to bylo v All England Clubu sedm nedohraných mačů 1. kola mužské dvouhry nejvíc od roku 2008. Náhoda? Spíš ne. Jde samozřejmě o peníze.

Odměny na grandslamech každoročně rostou a Wimbledon má druhé nejvyšší prize money ze všech čtyř veleturnajů (nejbohatší je US Open). Hráči, kteří letos vypadli v 1. kole, si vydělali v přepočtu něco málo přes milion korun. To je příjemná odměna za prohru, že?

Není divu, že tak do zápasu nastoupí i tenisté, kteří nejsou fit. Lákadlo štědrého výdělku je příliš mocné. Odehrají pár gamů, pak si nechají zavolat lékaře a nakonec skrečují. Divák, který se těšil na dramatický zápas, má holt smůlu.

Otrávený Australan

Zatímco superhvězdy jako Federer a Djokovič vydělávají miliardy, pro méně úspěšné hráče jsou výdělky z grandslamů klíčový příspěvek do rozpočtu. Třeba Dolgopolov si díky těm několika gamům s Federerem vydělal skoro desetinu toho, na co si přišel za celý loňský rok. Jiná věc je, zda vážně musel skrečovat. „Řekl mi, že ho to bolí při podání,“ sdělil rozpačitě Federer.

Jsou i jiné varianty. Australan Bernard Tomic sice svůj zápas 1. kola dohrál (a prohrál), pak ale prohlásil, že se na kurtu nudil. Hlavní pro něj je, že si vydělává hodně peněz. „Diváci platí za vstupenky a tenhle chlap přijde, nesnaží se, nic ho nezajímá. Ať si najde jiné zaměstnání,“ komentovala to Martina Navrátilová.