Když nechtěl jezdit na Davis Cup, rozhádal se s kdekým a oznámil, že reprezentovat už nebude. Nikdy. Když si to po letech rozmyslel, stal se z něj naopak příkladný bojovník za národní tým a vzor tenisového vlastenectví.

Když ukončoval kariéru, najal si na to O2 arenu a Prahu zaplavily billboardy na téma „český lev se loučí“. Kolem Štěpánka zkrátka muselo být vždycky rušno.

Není divu, že i soukromé osudy tohoto znamenitého tenisty a vášnivého srdcaře se nesou v poněkud románovém duchu. Ostatně zdá se být jaksi logické, že člověk, který si pro rozlučkovou exhibici zamluví největší sportovní halu v metropoli, musí mít svatbu nevyhnutelně v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.

Tuto prestižní položku v životopise si mohl Štěpánek odškrtnout v červenci 2010, kdy si vzal fešnou kolegyni z tenisových kurtů Nicole Vaidišovou. 

Svatba roku

Honosná veselka hvězdného páru v samém srdci české státnosti tehdy byla bulvárními médii označena za „svatbu roku“. Kolem gotického skvostu korzovali četní hosté včetně Jaromíra Jágra či Petra Čecha.

Slunce svítilo, ženich se usmíval, nevěstě to slušelo a nechyběl ani takřka povinný bílý Rolls-Royce. Žasnoucí turisté měli postaráno o neplánovanou atrakci. 
„Praha je náš domov, město, které se nám líbí a kde chceme žít. A chrám svatého Víta je naprosto jedinečné místo, které ještě umocnilo náš zážitek,“ líčil Štěpánek, který si po vzoru mnoha dalších tenistů zařídil trvalou adresu v Monaku.

Špetka jakéhosi „cirkusáctví“ (někdy větší než malá) a šoumenství byla pro Štěpánka typická i na kurtu. Rád bavil publikum. Nešetřil se, nekalkuloval, všude ho bylo plno. Skoro do čtyřiceti.

V daviscupovém týmu se díky tomu ideálně doplňoval s chladnějším introvertem Tomášem Berdychem. Svědčí o tom dvě salátové mísy.

A k té veselce Štěpánka s Vaidišovou: rozhodně nebyla jejich poslední…

Řiďte se srdcem

O co honosnější kulisy měla před deseti lety tenisová svatba roku, o to kratší trvání mělo následné manželství. Štěpánek a Vaidišová se po necelých třech letech rozvedli.

Bývalý osmý hráč světa a dvojnásobný grandslamový vítěz ve čtyřhře si v soukromí na tenistky potrpěl: zasnouben byl s Martinou Hingisovou, později chodil s Petrou Kvitovou. A nakonec se vrátil k Vaidišové. Předloni se (podruhé) vzali a mají spolu dcerku.

„Vždycky jsem říkal, že si v životě vezmu jen jednu ženu, ale neřekl jsem kolikrát,“ zní oblíbený Štěpánkův bonmot, který dává v rozhovorech k lepšímu.

Zatímco harmonická a strojově přesná hra takového Rogera Federera odpovídá jeho dlouholetému poklidnému manželství se čtyřmi dětmi, Štěpánek byl vždy jiný. Jako tenista i v soukromí.

„Mám jen jednu radu: řiďte se vždy srdcem, tak jako já,“ radí Štěpánek.