"Moc mě mrzí, že nedošlo na souboj generací s Nickem. Moje záda si bohužel vybírají daň za letošních 80 zápasů, které se mnou zvládla," uvedl Štěpánek na facebooku. Z Tokia teď co nejdříve zamíří do České republiky. "Nasedám do prvního letadla směr Praha svěřit se do kouzelných rukou profesora Koláře. Věřím, že to nebude trvat dlouho a budu brzy zpět na kurtech," dodal.

Sedmatřicetiletý Štěpánek v Tokiu zvládl kvalifikaci a v hlavní soutěži hladce porazil v prvním kole Francouze Stéphanea Roberta. Ani následné odstoupení jej nepřipraví o návrat do první stovky světového žebříčku, v které byl naposledy loni v březnu a poté z ní vypadl vinou zdravotních problémů a dlouhé pauzy.

Šestý nasazený Kyrgios postoupil bez boje do čtvrtfinále a v něm se utká s Lucemburčanem Gillesem Müllerem, který v prvním kole vyřadil Berdycha. Ve dvou setech si poradil i s Kypřanem Marcosem Baghdatisem.

TOKIO (Japonsko)

Muži, dvouhra - 2. kolo: Kyrgios (6-Austr.) - Štěpánek (ČR) bez boje, Monfils (2-Fr.) - Simon (Fr.) 6:1, 6:4, Karlovič (7-Chorv.) - Tipsarevič (Srb.) 7:6 (11:9), 7:6 (7:5), Müller (Luc.) - Baghdatis (Kypr.) 6:3, 6:4.

Muži, čtyřhra - čtvrtfinále: Klaasen, Ram (2-JAR/USA) - Berdych, Štěpánek (ČR) bez boje.