Čest českých tenistů na úvodním turnaji v nové sezoně zachránil Radek Štěpánek. Po neúspěchu Tomáše Berdycha, který na turnaji v australském Brisbane skončil již ve 2. kole, září na tamních dvorcích jeho krajan. A to doslova.

Třicetiletý rodák z Karviné si totiž v sobotním semifinále mužské dvouhry poradil i s turnajovou sedmičkou Francouzem Richardem Gasquetem 2:6, 6:2, 6:4 a při svém prvním letošním startu si zahraje o titul.

Přitom stejně jako ve čtvrtfinále proti Švédovi Söderlingovi, i tentokrát svou bitvu nasazená osmička Štěpánek nezahájila vítězně. V prvním setu tahal za delší konec soupeř a český daviscupový reprezentant tak opět prohrál úvodní sadu.

Ovšem i tentokrát dokázal Štěpánek zápas otočit a ve zbývajících dvou dějstvích to byl právě on, kdo na kurtu kraloval. Zvláště ve druhém setu povolil Gasquetovi pouhé dvě hry a nepustil ho do nebezpečnějších akcí.

V rozhodující sadě pak český tenista, který ukončil loňskou sezonu na 26. místě žebříčku ATP, těžil především z útočné hry u sítě, kde exceloval na volejích.

„Myslím si, že to byl velmi těžký zápas. I když jsem ztratil první set, tenis byl na nejvyšší úrovni,“ řekl Štěpánek. „Byl jsem však více aktivní a agresivní. To byl hlavní rozdíl mezi námi,“ dodal.

O svůj třetí titul v kariéře si Štěpánek zahraje na rozpáleném centrálním dvorci nového turnaje v Brisbane se španělským hrdinou finále Davis Cupu Fernandem Verdascem. Nasazená trojka v semifinále smetla dalšího Francouze Mathieua 6:2, 6:1.

Španělského tenistu tak víc než soupeř rozhodila jeho fanynka, která ho vyzvala, ať se s ní ožení. „řekl jsem jí, že teď opravdu není ta správná chvíle, že si to potřebuji rozmyslet,“ usmíval se po zápase Verdasco, jehož přítelkyní je bývalá světová jednička Srbka Ana Ivanovičová.

Azarenkovou nezaskočila ani Bartoliová

Ačkoliv mužské finále mezi Štěpánkem a Verdascem je na programu až v neděli, ženská dvouhra již svou vítězku zná. Na australském betonu si svůj premiérový titul na okruhu WTA vybojovala Běloruska Victorie Azarenková.

Turnajová dvojka v sobotním finále přehrála nasazenou trojku Francouzku Marion Bartoliovou hladce 6:3, 6:1 a svůj první start v nové sezoně tak proměnila ve vítězství.

Šestnáctá hráčka světa tak konečně dosáhla na titul, když doposud své čtyři finálové účasti prohrála. V Austrálii dokonce neztratila ani set.

První titul v roce 2009 vybojovala Dementěvová

Olympijská vítězka Jelena Dementěvová odstartovala svou novou sezonu nejlépe, jak mohla. Stala se první vítězkou v nové tenisové sezoně. Jako nasazená jednička potvrdila ruská hráčka v novozélandském Aucklandu roli favoritky a v sobotním finále vyškolila svou krajanku Jelenu Vesnicovou 6:4, 6:1.

„Hrála jsem tu opravdu dobře. Obzvlášť pak v semifinále a v dnešním finále,“ pochvalovala si po zápase Dementěvová. „Vydařil se mi vstup do sezony,“ dodala čtvrtá hráčka světa.

Dementěvová sice musela ve finále čelit jedenácti brejkbolům, ovšem devět z nich dokázala odvrátit a udržet se ve hře. Sama pak Vesnivové prolomila podání pětkrát ze sedmi pokusů.

Sedmadvacetiletá Ruska získala již svůj 12. titul v kariéře. Naopak Vesninová, která v Aucklandu vyřadila Nicole Vaidišovou i nasazenou dvojku Dánku Caroline Wozniackou, si bude muset na svůj první triumf ještě počkat.

Dementěvová bude pokračovat ve své přípravě na blížící se Australian Open na turnaji v Sydney, kde loni vypadla v 1. kole.

Murray obhájil titul v Dauhá

Britský tenista Andy Murray potvrdil vynikající formu posledních týdnů a podruhé v řadě vyhrál turnaj v katarském Dauhá. Po semifinálové výhře nad světovou dvojkou Rogerem Federerem si jednadvacetiletý rodák z Glasgow snadno poradil i s americkým vyzyvatelem Andy Roddickem ze Spojených států.

BRISBANE

Dvouhra mužů, semifinále: Štěpánek (8-ČR) - Gasquet (7-Fr.) 2:6, 6:2, 6:4, Verdasco (3-Šp.) - Mathieu (Fr.) 6:2, 6:1.

Dvouhra žen, finále: Azarenková (2-Běl.) – Bartoliová (3-Fr.) 6:3, 6:1.

Čtyřhra žen, finále: Groenefeldová, Kingová (Něm./USA) – Jansová, Rosolská (obě Pol.) 3:6, 7:5, 10:5.

DAUHÁ

Dvouhra mužů, finále:
A. Murray (3-Brit.) - Roddick (4-USA) 6:4, 6:2.

ČENNAÍ

Dvouhra, semifinále: Čilič (3-Chorv.) – Granollers (8-Šp.) 6:4, 6:3, Schuettler (5-Něm.) - Devvarman (Ind.) bez boje.

AUCKLAND

Dvouhra, finále:
Dementěvová (1-Rus.) - Vesninová (Rus.) 6:4, 6:1.

Čtyřhra, finále:
Dechyová, Santangelová (Fr./It.) - Llagosteraová, Parraová (Šp.) 4:6, 7:6 (7:3), 12:10.