Stočes prohlásil, že prvořadým úkolem ČTS nyní je zajistit transparentní financování svazu a bezproblémový průběh mezinárodních i domácích turnajů. Zástupci svazu zároveň zdůraznili, že ČTS nepatří v dotační kauze mezi obviněné právnické osoby.

„Vstoupili jsme do intenzivního jednání s Národní sportovní agenturou s cílem zajistit a garantovat transparentní financování svazu v roce 2024. Cítím mimořádnou odpovědnost k mladým sportovcům, trenérům dětí, jednotlivým klubům i organizátorům turnajů všech úrovní a kategorií. Musíme jim dokázat, že Český tenisový svaz funguje a plní své povinnosti,“ řekl Stočes. „Veškeré kroky budeme činit v souladu s Národní sportovní agenturou a po konzultaci s právníky a experty na dotační politiku,“ doplnil.

Obviněný prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka u soudu.
Kaderka jde do vazby, hrozí mu až desetileté vězení. Tenisový boss vinu popřel

Jmenování Stočese uvítali také představitelé Národní sportovní agentury. "Krok výkonného výboru Českého tenisového svazu považujeme za logický a za logickou reakci na okolnosti, které jsou aktuálně v souvislosti s vazbou pana předsedy Kaderky. Tento krok vítáme vzhledem k nutnosti kontinuity práce jednoho z největších sportovních svazů v naší republice," uvedla NSA ve stanovisku zaslaném ČTK.

"Můžeme potvrdit, že jsme byli oslovení s žádostí o schůzku s panem Stočesem, kterou v průběhu příštího týdne budeme realizovat tak, abychom nastavili způsob komunikace a další potřebné kroky, jak k dořešení aktuální vzájemné agendy mezi Národní sportovní agenturou a Českým tenisovým svazem, i případných kroků do budoucna," doplnila agentura.

Důraz na financování a mládež

Stočes patřil mezi juniorské reprezentanty. Poté, co kvůli zdravotním důvodům ukončil kariéru, se stal trenérem a vedl například čtvrtého hráče světa Rainera Schüttlera z Německa či deblovou jedničku Poláka Lukasze Kubota. V roce 2017 se stal nejlepším trenérem ATP, od roku 2020 působil na pozici sportovního ředitele ČTS.

„Jsem hlavně sporťák. Je extrémně důležité, aby sportovní centra a kluby dostaly financování, aby trenéři mohli dále pracovat s mládeží a aby systém sportu nepadnul. Patříme mezi nejúspěšnější sporty. Jsem v kontaktu s největšími kluby, v příštích dnech se sejdeme a budeme řešit další postup. Bude to ale hodně záležet na Národní sportovní agentuře,“ uvedl Stočes, který by se měl brzy sejít také se sponzory a partnery.

Přislíbil také uspořádání mezinárodního turnaje ITF v Říčanech u Prahy, který by se měl uskutečnit od 11. do 17. března. "Chci potvrdit, že tento turnaj tenisový svaz bude pořádat. Budu se muset sejít s advokátní kanceláří, aby mi poradila, a NSA, aby to bylo vše správně a korektně zorganizováno. Turnaj ale bude. A je to vzkaz, že Český tenisový svaz jede dál," doplnil Stočes.

Ve vazbě i Flégl

Vedle Kaderky skončil ve čtvrtek ve vazbě i člen dozorčí rady svazu Vojtěch Flégl. Oběma hrozí až desetileté vězení, trestnou činnost popírají. Zbývající tři zadržené - tajemníka svazu Jakuba Fastra, šéfku ekonomického oddělení Hanu Baierovou a někdejšího předního deblistu Daniela Vacka, který trénuje daviscupového reprezentanta Tomáše Macháče - policisté propustili a budou je stíhat na svobodě.

Šedesátiletý Kaderka stojí v čele ČTS od roku 1998, je také místopředsedou České unie sportu a prezidentem evropské federace Tennis Europe. Podle informací, které jako první přinesl Radiožurnál, vyplatil tenisový svaz ze státní dotace desítky milionů korun Fléglovu spolku Orel jednota Praha - Balkán. Jen za rok 2021 šlo o více než 40 milionů korun, což byla takřka třetina celkové dotace, kterou svaz obdržel na podporu svého sportu v Česku.

Zlatý kanár 2023 v Přerově. Ivo Kaderka a Markéta Vondroušová
Soud poslal Flégla do vazby kvůli dotační kauze. Šéf Kaderka čeká na verdikt

Část peněz určená na pořádání turnajů přitom údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků. Způsobenou škodu policie vyčíslila na zhruba 14,5 milionu korun. Podstata machinací spočívala v tom, že si Flégl a jím nebo jeho blízkými ovládané firmy nechali proplácet statisíce až miliony korun za nadhodnocené nebo zcela vymyšlené služby.

Policie v úterý obvinila vedle pěti lidí i stejný počet firem. Podle Novinek jsou to Sofos, Envibal, Český tenis, Smart Deal a Umpire Club Restaurant. Sofos je spojená s Vackem, ostatní společnosti s Fléglem. Všechny firmy čelí obvinění z dotačního podvodu.