Vždyť kolik expertů i „expertů“ v minulosti varovalo, že stárnoucí Roger Federer přestává stačit na mladší konkurenci. Že Rafael Nadal se už nikdy nedá zdravotně do kupy. Že Novak Djokovič je vyřízený, psychicky na dně a ve vleku pochybného guru Pepeho Imaze.

A výsledky? Federer vyhrál v posledních dvou sezonách tři grandslamy, Nadal zrovna tak. „Djoker“ přidal dva tituly. Jen Andy Murray, zbývající člen elitního kvarteta, se vinou vleklých zdravotních trablů vytratil z vrcholné scény. I tak ale platí, že výše zmínění tři veteráni nedali zbytku tenisové smečky ani čuchnout.

Zverev jako Djoker

„Pořád jsou to hráči, které my ostatní chceme porazit,“ řekl agentuře AFP Alexander Zverev. Jednadvacetiletý Němec platí za nejnadějnějšího představitele nastupující tenisové generace, která by v roce 2019 ráda (konečně) ovládla scénu.

Zverev koncem minulé scény slavně zdolal Djokoviče ve finále Turnaje mistrů a i když na grandslamech zatím nikdy nezazářil, možná právě tento triumf je pro německého čahouna odrazovým můstkem ke hvězdám.

„Třeba mě jednoho dne překoná. Přál bych mu to, protože vidím jisté paralely mezi našimi kariérami,“ uvedl Djokovič, čtrnáctinásobný grandslamový šampion. První velký titul získal v roce 2008 na Australian Open. V necelých jednadvaceti letech. Zverev tak má co dohánět.

„Pořád jsem velmi mladý. Chci udělat všechno možné, abych byl s hráči jako Novak nebo Roger schopný držet krok a porážet. Mám pocit, že už toho jsem schopen, ale samozřejmě musím ve své hře ještě zlepšit spoustu věcí,“ povídal Zverev.

Legenda umí překvapit

Sedmatřicetiletý Federer bude v Melbourne obhajovat loňský (a předloňský) triumf. A i letos mu leckdo prorokuje, že už nepřidá další vavříny ke svým rekordním dvaceti grandslamům.

„Federer podle mě v roce 2019 jen těžko vyhraje další grandslamovou trofej,“ míní třeba Toni Nadal, strýc a bývalý trenér Rafaela Nadala. „Ne kvůli jeho hře, ale protože už nebude zvládat pětisetové zápasy,“ napsal ve sloupku pro španělský list El País. Sebekriticky ale dodal: „Musím přiznat, že jsem to říkal už dřív, ale Federer mě opakovaně překvapil.“

Čímpak asi Federer a další mazáci překvapí v letošním roce? Jisté je, že mladým vlčákům nedají nic zadarmo.