Zatímco místní obyvatelé si během turnaje zaletí na dovolenou, jejich domy si na dva týdny pronajmou tenisté se svými týmy a rodinami, sponzoři, média z celého světa a další zájemci. Londýn je obecně nejdražším městem v Evropě, takže si lze představit, kam až vyletí ceny během Wimbledonu.

Největší domy poblíž tenisového areálu jsou k mání až za 15 tisíc liber na týden, skoro půl milionu korun. Pronajmout si je přitom musíte na 14 dnů, tedy na celou dobu turnaje.

Zatímco majitelé domů se sluní na Ibize či na Mallorce, libry utěšeně přibývají. Spokojení jsou ale i tenisté, kteří tak mají dostatek pohodlí i soukromí. A ti z místních, kteří nikam neodcestují, můžou potkat v sámošce na rohu třeba Rafaela Nadala.

Dva domy pro Rogera

„Někteří majitelé si přejí, aby hráč, který si pronajal jejich dům, vypadl z turnaje co nejdřív. Jakmile odcestuje, oni se můžou vrátit domů a ještě jim zůstane nájemné za celé dva týdny,“ popsala pro list The Guardian Joanna Donigerová, zprostředkovatelka tenisových pronájmů.

To u Rogera Federera je možnost brzkého konce na turnaji minimální. Osminásobný wimbledonský šampion navíc rozhodně nemá hluboko do kapsy, takže si může s klidem pronajmout na dobu turnaje hned dva luxusní domy. Patří totiž k těm hráčům, které doprovází celá rodina.

Wimbledon.

„Roger chce mít manželku a děti (dva páry dvojčat, pozn. red.) co nejblíž u sebe, zároveň ale potřebuje mít jistotu, že se v noci v klidu vyspí. Nejjednodušší řešení je pronajmout si dva domy,“ popsal britskému tisku zdroj z okolí slavného tenisty. Většina hráčů a hráček ale volí skromnější ubytování, velké rezidence si zamlouvají spíš sponzoři.

Dotované jahody

Během Wimbledonu neletí vzhůru pouze ceny krátkodobých nájmů a hotelových pokojů. Starobylý turnaj je zlatý důl i pro místní obchodníky a restauratéry, o samotném All England Clubu nemluvě.

Fanoušci musí počítat s tím, že příliš neušetří. Jen za porcičku jahod se smetanou dají v přepočtu přes sedmdesát korun (loni se lahodného ovoce snědlo přes 34 tisíc kilogramů). Organizátoři se přitom snaží cenu tradiční wimbledonské pochoutky udržet pomocí subvencí co nejníže. To je ale vzácná výjimka…