Americký tenista Noah Rubin se už nějaký čas snaží přiblížit publiku i tuto odvrácenou stránku profesionálního sportu. Ve svém projektu „Behind The Racquet“ ukazuje špičkové hráčky a hráče jako bytosti z masa a kostí, s psychikou křehkou jako kdokoli jiný. Obdiv davů je vykoupen drtivým tlakem a nutností poradit si i za extrémních okolností.

„Jako tenistka čelíte mnoha těžkým výzvám, jako jsou dlouhé týdny a měsíce na cestách a výhry a porážky na kurtech,“ svěřila se v rozhovoru s Rubinem dvojnásobná wimbledonská šampionka Petra Kvitová, jejíž příběh návratu na vrchol po loupežném přepadení a těžkém zranění pořezané ruky dojal a inspiroval lidi po celém světě.

„Musím přiznat, že po prvním zápase po návratu na Roland Garros v roce 2017 jsem se v šatně rozplakala. Slyšela jsem, že i další holky brečely, když mě viděly vyhrát,“ zavzpomínala česká hráčka. Pomohla jí hlavně láska k tenisu a podpora ze strany blízkých lidí. „Mám teď trochu jiný pohled na život, ale soutěživost a touha vyhrávat mě neopustily,“ dodala.

Deprese v patnácti

Podobné případy nejsou v na první pohled načančaném tenisovém světě až tak ojedinělé. Naopak: spousta mužů i žen čelí v zákulisí nejrůznějším démonům, o kterých diváci na tribunách či u televizí nemají tušení.

Proto se Rubin rozhodl oslovovat své kolegy a kolegyně s raketou a dát jim možnost promluvit o nejskrytějších pocitech. „Myslím, že tohle ještě nikdo neudělal. Jde o to ukázat, že lidé, kteří jsou považovaní za úspěšné borce s perfektním životem, si někdy procházejí peklem,“ řekl Rubin.

Jako příklad může posloužit jeho krajanka Coco Gauffová, zázračná teenagerka a miláček médií i fanoušků. Jenže ti viděli jen úsměvy patnáctileté hráčky. Co se skrývalo za nimi?

Cori Gauffová se po vítězství nad Venus Wiliamsovou rozplakalaZdroj: Profimedia

„Došlo to tak daleko, že jsem uvažovala o tom, že tenisu na rok úplně nechám,“ svěřila se Gauffová. Tlak okolí talentovanou dívku málem semlel. „Kamkoli jsem přijela, byla jsem nejmladší, což budilo pozornost. Pořád jsem sice měla dobré výsledky, ale tenis jsem si vůbec neužívala. Měla jsem pocit, že nehraju pro sebe, ale jen pro jiné lidi. Asi rok jsem vážně zápasila s depresemi,“ popsala.

Rubin nashromáždil řadu dalších příběhů. Třeba Madison Keysová tak dlouho slýchala, že prý na kurtu vypadá „tlustě“, až to u ní vedlo k poruše příjmu potravy. Aktuální šampionku US Open Biancu Andreescuovou málem zničila nepřiměřená očekávání lidí kolem ní už od raného věku. Španěl Roberto Bautista Agut popsal, jak hrál předloni na French Open jen pár dnů po smrti své matky a během loňského finále Davis Cupu mu zemřel i otec.

Spory o peníze

Podle Rubina je však potřeba mít oči pozorně otevřené i pro širší souvislosti. Upozorňuje na to, že současný stav profesionálního tenisu je dlouhodobě neudržitelný právě pro škody, které všudypřítomný tlak působí hráčské psychice. Jde hlavně o tenisty a tenistky v nižších patrech žebříčku, kteří na každém turnaji bojují doslova o holé živobytí.

„Pandemie koronaviru teď tohle všechno ukazuje jako pod lupou,“ řekl Rubin. „Znám spoustu hráčů ze druhé a třetí stovky žebříčku, kteří už dnes nemají z čeho žít, a bude jich přibývat. Z toho pak pramení i vážné mentální problémy. Je jasné, jak nestabilní současný tenis je,“ kritizoval Američan, jenž je nyní sám na 225. příčce pořadí ATP.

Tenisoví titáni jako Roger Federer a Rafael Nadal sice přišli s projektem podpůrného fondu pro méně úspěšné hráče, které přerušená sezona nejvíc ohrožuje, jde však jen o nouzové řešení. Navíc ne všichni hvězdní tenisté mají pro problémy kolegů pochopení.

Třeba třetí hráč světa Dominic Thiem se dělit příliš nechce. A má své důvody. „Znám turnaje nižších kategorií, sám jsem tam dva roky hrál. Je tam mnoho lidí, kteří sportu nepodřizují všechno a nechovají se jako profesionálové. Nechápu, proč bych jim měl dávat peníze. Hlady nikdo z nich neumírá. To dám peníze radši lidem nebo institucím, které je opravdu potřebují,“ uvedl Thiem.

Podle Rubina jsou právě tyto spory důkazem, že profesionální tenis potřebuje generální reformu a „lidštější“ tvář. Jinak bude truchlivých příběhů, které pomáhá zveřejňovat, stále přibývat…