Už nějaký ten pátek platí v tenise pravidlo, že hráči mají na přípravu a zahájení další výměny celkem 25 sekund. Tento časový úsek se začíná odpočítávat ve chvíli, kdy umpirový rozhodčí zahlásí aktuální skóre na dvorci. A je tedy zcela v jeho režii, kolik prostoru nakonec dá hlavním aktérům zápasu.

Ve většině případů ale platí jakási nepsaná dohoda, že například po skončení náročné výměny se tenistům přeci jen nechává více času na vydechnutí. Pochopitelně. Éra častých udělování napomenutí za dlouhou časovou prodlevu už ze světového tenisu téměř vymizela.

Nyní však ATP přišla s převratnou novinkou, která dost možná vrátí striktní hlídání času mezi výměnami zpátky do oběhu. Na travnatých turnajích v londýnském Queen’s Clubu a německém Halle se totiž poprvé vyzkoušelo pravidlo, v rámci něhož se limit 25 sekund začíná odpočítávat ihned po skončení výměny.

Debata s rozhodčím i kritika na tiskovce

Takže třeba v případě, že hráč odehraje vítězný míč na síti, musí následně stihnout dojít zpátky k základní čáře, vyměnit si míčky a rovnou zahájit následující výměnu za necelou půlminutu. A to jsme z tradičních rituálů tenistů ještě vynechali například utírání potu do ručníku.

Jinými slovy, v rozehraném zápase a především s rostoucím časem stráveným na kurtu je něco takového pro hráče obrovskou překážkou. Toho si byl také okamžitě vědom druhý hráč světa a čerstvý šampion pařížského grandslamu Carlos Alcaraz, jenž se po porážce v osmifinále londýnského turnaje do nového pravidla pořádně opřel.

Španělský tenista vysílal nechápavé signály už během zápasu a poté se k celému incidentu vrátil i na tiskové konferenci. „Rozhodčí mi řekl, že je to nové pravidlo, taková nová věc, že se časomíra nikdy nezastaví. A okamžitě po skončení výměny se opět rozběhne,“ prozradil naštvaný Alcaraz.

Ten se vzápětí postavil za všechny své kolegy a otevřeně tuto novinku zkritizoval. „Myslím si, že pro hráče je to špatné. Skončil jsem výměnu u sítě a neměl jsem ani čas si říct o míče,“ kroutil hlavou 21letý rodák z El Palmaru.

„Neříkám, že mám chodit pro ručník a nespěchat. Ale mám pocit, že si nemůžu říct ani o míčky na podání. Je to fakt šílené,“ dodal s tím, že každý tenista má při výběru míčků své rituály. A ani současná španělská jednička není žádnou výjimkou.

„Něco takového jsem v tenise ještě neviděl. Mám své rutiny a tím se soustředím na další výměnu. Ale tady jsem měl pocit, že celou dobu musím pospíchat. Prostě jsem neměl čas skoro na nic,“ zakončil rozčíleně Alcaraz.