Účastní se ho 24 zemí, za své týmy na něm válčí i superhvězdy jako Novak Djokovič, Rafael Nadal (madridský daviscupový šampion), Daniil Medveděv či domácí Nick Kyrgios. A nutno dodat, že i tato akce nabízí špičkový tenis. „Atmosféra je tu úžasná,“ pochvaloval si Djokovič, který v noci na dnešek usiloval s týmem Srbska v duelu proti Kanadě o postup do semifinále.

„Myslím, že jste viděli, jaké emoce prožívám na kurtu. Velmi mi záleží na tom hrát za svou vlast. Stejně tak si užívám, že tu můžu být pohromadě s kamarády,“ svěřil se fenomenální Srb.

Zatímco Davis Cup je záležitostí Mezinárodní tenisové federace (která ho za tučný obnos předala holdingové společnosti Kosmos fotbalisty Gerarda Piquého), samotný název nového turnaje v Austrálii ukazuje, že za ním stojí ATP, tedy hráčská asociace. Dokonce se za ní dávají body do žebříčku a na odměnách si tenisté rozdělí 15 milionů dolarů (tedy přes 340 milionů korun).

Otázka tak zní: není přebytečný luxus pořádat tak krátce po sobě dvě velmi podobné týmové soutěže? Většina předních hráčů si myslí, že ano. „Obě akce dělí jen šest týdnů, což je problém nejen pro nás tenisty, ale je to komplikace i z hlediska marketingu. Oba turnaje tím ztrácejí na hodnotě,“ myslí si Djokovič, prezident hráčské rady ATP.

Matoucí stav

Podle šestnáctinásobného grandslamového vítěze by Davis Cup a ATP Cup měly splynout v jednu obří týmovou akci. „Tenis potřebuje něco jako Světový pohár, ať už ho nazveme jakkoli. Otázka je, kdy k tomu dojde. Pokud se ITF a ATP dokážou rychle dohodnout, mohlo by k tomu dojít už v roce 2022,“ dodal srbský tenista.

„Ano, tenis si takový turnaj zaslouží. Myslím, že současný stav je matoucí,“ souhlasil s Djokovičem jeho velký rival Rafael Nadal. Ten na podzim patřil k velkým obhájcům nového formátu Davis Cupu (na rozdíl třeba od Rogera Federera), nový turnaj u protinožců si ho však rychle získal. „Je to náročné klání a těžký vstup do sezony, jako příprava ideální,“ pochvaloval si.

A jak se to na premiérovém ATP Cupu vyvíjí? Austrálie a Rusko už jsou v semifinále. V noci na dnešek se ve čtvrtfinále utkaly týmy Srbska s Kanadou a Belgie se Španělskem.