První bod pro rozjetou Itálii, která v sobotu vyřadila Srbsko v čele s hvězdným Novakem Djokovičem, získal Matteo Arnaldi díky vydřené výhře 7:5, 2:6 a 6:4 nad Alexeiem Popyrinem. Dvaadvacetiletý Arnaldi byl v rozhodujícím setu pod tlakem, ale dokázal odvrátit celkem osm brejkbolů a v desáté hře rozhodl o svém vítězství.

Čeští tenisté podlehli ve čtvrtfinále Davis Cupu Austrálii
Měli jsme na finále, litoval kapitán Navrátil. O budoucnost týmu nemá strach

Čtvrtý hráč světa a nedávný finalista Turnaje mistrů Jannik Sinner poté bez větších potíží potvrdil roli favorita a navázal tak na úspěšné semifinále se Srbskem. V něm si poradil s aktuální světovou jedničkou Djokovičem, kterému podlehl právě v nedávném finále prestižního podniku v Turíně.

Zvládli jsme to jako rodina, těšilo kapitána

De Minaurovi nedal dvaadvacetiletý Sinner téměř žádnou šanci, ve druhém setu mu dokonce nadělil pomyslného "kanára" a za hodinu a 22 minut rozhodl o italském titulu. Letos se Italové probojovali do finále mužské soutěže po dlouhých 25 letech a úspěšně ukončili své sedmačtyřicetileté čekání na triumf.

„Myslím si, že to je neuvěřitelný pocit pro nás všechny a samozřejmě jsme opravdu šťastní,“ radoval se po vítězné dvouhře italský hrdina Sinner. „Všechno jsme tady drželi pohromadě a teď můžeme slavit neuvěřitelně cenné vítězství. Jsem šťastný, skutečně šťastný,“ dodal s úsměvem.

Na jeho slova navázal rovněž italský kapitán Filippo Volandri. „Jsem opravdu vděčný a hrdý na to, že mám takový tým. Byli jste tu celé ty dva roky a opravdu musím poděkovat fanouškům, celé Itálii za veškerou podporu, kterou nám poskytli. Zvládli jsme to jako rodina,“ soukal ze sebe dojatý kouč.

Ve španělské Málaze nejprve Italové dokázali vyřadit Nizozemsko 2:1 na zápasy, stejným poměrem pak ukončili tažení rovněž favorizovanému Srbsku. A v nedělním finále proti Australanům jim k vítězství stačily pouze dva skalpy ve dvouhře. To Austrálie, která ve čtvrtfinále vyřadila české tenisty, stejně jako loni bitvu o titul nezvládla a promarnila šanci na 29. triumf. Úspěšnější jsou v historii týmové soutěže jen Američané s 32 zlatými zápisy. 

V historii Davisova poháru se Itálie až do letošního ročníku dostala do finále celkem sedmkrát. Zvítězila pouze jednou v roce 1976. Poslední neúspěšný boj o salátovou mísu pak Italové absolvovali před pětadvaceti lety, kdy ve finále nestačili na Švédsko.