Předchozí
1 z 5
Další

Rafael Nadal

Zklamaný Rafael Nadal na Turnaji mistrů v italském Turíně.Zklamaný Rafael Nadal na Turnaji mistrů v italském TuríněZdroj: Profimedia

Španělského šampiona zná celý tenisový svět jako nezastavitelného bojovníka sbírajícího slavné grandslamové trofeje jako na běžícím páse. Nechybělo však mnoho a rodák z Mallorcy na královský trůn nikdy nevystoupal. Psal se rok 2005, když mu lékaři diagnostikovali vzácné zranění nohy, se kterým na kurtech laboruje dodnes.

Tehdy vážně uvažoval o odchodu z tenisové společnosti, svou další budoucnost si vysnil ve světě golfových holí. „Když jsem se dozvěděl diagnózu, bylo to, jako by mě střelili do hlavy. Popadla mě beznaděj,“ přiznal Nadal ve své autobiografii Rafa.

Další potíže v soukromí popadly nezpochybnitelného krále antuky v roce 2009, kdy se dostal do úzkých po rozchodu svých rodičů. Na pařížském grandslamu nakonec startoval jen kvůli tomu, že jako obhájce prvenství cítil povinnost nastoupit do akce. „Nejtěžší na tom je umlčet hlasy v hlavě, dostat z mysli úplně všechno a soustředit se jen na hru,“ zavzpomínal na temné období života, které vyvrcholilo následným odstoupením z turnaje ve Wimbledonu.

Naomi Ósakaová

Japonská tenistka Naomi Ósakaová v slzách.Japonská tenistka Naomi Ósakaová v slzáchZdroj: ČTK/AP/Mark J. Terrill

Tenisový rok 2018 byl ženském okruhu ve znamení velkolepého nástupu teprve dvacetileté Japonky, která se prostřílela až do první světové desítky žebříčku WTA a následně ztvrdila svou dominanci vítězstvím na americkém US Open. Postupně ovládla čtyři grandslamy, získala pozici světové jedničky a úspěchy sbírala doslova na všech frontách. Ne nadarmo byla Osakaová v roce 2020 označena za nejlépe vydělávající sportovkyni světa. I v tomto případě se ale se v životě tenisové celebrity schovávali psychičtí démoni.

Japonská hvězdička otevřeně promluvila o svých problémech v soukromí před dvěma lety na Roland Garros, z něhož také předčasně odstoupila. A prozradila, že potíže se vlečou již od premiérového vítězství v Americe. „Trpěla jsem dlouhými záchvaty depresí a měla jsem obrovské problémy to zvládnout. Všichni, kdo mě znají, vědí, že jsem introvert. Tehdy jsem nacházela opravdu jen málo věcí, které mi pomáhaly zvládnout moji sociální úzkost,“ přiznala pro média. Se záchvaty paniky a tlakem široké veřejnosti bohužel válčí až do dnešních dní.

Ashleigh Bartyová

Někdejší světová jednička z Austrálie Asleigh Bartyová.Někdejší světová jednička z Austrálie Asleigh BartyováZdroj: Profimedia

Jasný důkaz, že ani zlaté artefakty či bohaté odměny nemusí nutně vést ke spokojenému životu. Australská mašina, jak se někdejší světové jedničce často přezdívalo, sice sbírala jeden titul za druhým, mimo světla reflektorů ale šťastná rozhodně nebyla. Vždyť už v roce 2014 kariéru na čas přerušila. Důvod? Žádné překvapení – psychické problémy. Skromná tenistka se nikdy netajila tím, že život tenisové celebrity není jejím šálkem kávy. Bylo to jako časovaná bomba, která dříve či později vybouchne.

Stalo se tak v březnu minulého roku, kdy se Bartyová definitivně rozhodla opustit tenisové kurty. „Už na to nemám psychicky ani fyzicky,“ vysvětlovala důvody svého předčasného ukončení kariéry. Také proto si po vypuknutí koronavirové pandemie v roce 2020 dala od sportu téměř roční pauzu. Další nucenou přestávku, kterou si vyžádala pochroumaná psychika.

„Měla jsem spoustu snů a cílů, ale určitě mezi ně nepatřilo cestování po světě a dlouhé odloučení od domova, kde jsem vždycky chtěla být,“ řekla Australanka a naposledy zamávala svým fanouškům.

Alexander Zverev

Německý tenista Alexander Zverev.Německý tenista Alexander ZverevZdroj: ČTK

Na loňský grandslam v Paříži by nejraději úplně zapomněl. Snad každý tenisový příznivec si jako první vybaví hororové zranění kotníku v semifinálovém duelu proti Rafaelu Nadalovi, neméně „slavné“ ovšem bylo i Němcovo prohlášení o těžkých chvílích, o kterých se rozpovídal přímo ve francouzské metropoli.

„Mám psychické potíže, ale nesouvisí to jenom se sociálními sítěmi,“ řekl Zverev s odkazem na tehdejší obvinění jeho bývalé přítelkyně ze zneužívání, kvůli němuž byl dokonce vyšetřován asociací ATP.

„Občas jsem měl i deprese. Nemluvím o tom tak často, jako jiní hráči, ale je fakt, že letos kvůli tomu hodně trpím. Myslím si, že je to i kvůli tlaku, pod kterým neustále jsme,“ dodal a srovnával tak mediální pozornost současné generace s hvězdami uplynulých dekád. „Myslím, že hráči, co hráli před dvaceti nebo třiceti lety, tomu moc nerozumí. Dnes kamery zaberou každý malý detail. Většinou je tam někdo, kdo to okomentuje a někdo, kdo o tom napíše. Tohle se dříve nedělo,“ pronesl po jednom z utkání před novináři.

Amanda Anisimovová

Americká tenisová naděje Amanda Anisimovová.Americká tenisová naděje Amanda AnisimovováZdroj: Profimedia

Případ, který v tenisových kuloárech znovu rozvířil debatu o psychických problémech. Mladá americká naděje o sobě dala poprvé vědět před čtyřmi lety na Roland Garros, tehdy to ještě jako teenagerka dotáhla mezi nejlepší kvarteto turnaje. Dlouho se držela mezi absolutní ženskou elitou, nicméně od začátku roku 2023 to jednadvacetileté blondýnce přestalo lepit jako dříve.

V aktuální sezoně prohrála hned osm z jedenácti odehraných klání, čímž se postupně propadla až do druhé stovky žebříčku WTA. A fanoušci pochopili, že s Anisimovovou není něco v pořádku.

To ostatně potvrdila i tenistka, která po turnaji v Madridu, kde opět vypadla hned v prvním kole, přispěchala s šokujícím oznámením. „Od loňského léta bojuji se svým duševním zdravím a syndromem vyhoření. Na tenisových turnajích je to už nesnesitelné. V tuto chvíli je mojí prioritou psychická pohoda a nějaký čas si chci od tenisu oddechnout,“ napsala Anisimovová na svůj instagramový účet.

Jak dlouhá přestávka to nakonec bude, ovšem tenistka zatím neprozradila.