„Oddělení kontroly NSA odhalilo vážná pochybení, která jsou identická s mediálně prezentovanými informacemi o vyšetřování orgánů činných v trestním řízení,“ řekl předseda NSA Ondřej Šebek. „Na základě provedené kontroly bude zahájeno správní řízení, v rámci kterého bude ČTS vyzván k vrácení části dotace, jež byla v roce 2021 použita v rozporu s vydaným rozhodnutím o poskytnutí dotace,“ dodal.

Policie ČR viní z podvodů se státními dotacemi pět lidí, mezi nimiž je prezident ČTS Ivo Kaderka. Ve vazbě je i člen dozorčí rady svazu Vojtěch Flégl. Oběma hrozí až desetileté vězení, trestnou činnost popírají.

Vyhlášení jubilejního 30. ročníku tenisové ankety Zlatý kanár v Přerově. Ivo Kaderka
Kaderka ve vazbě, svaz povede Stočes. Výkonný výbor rozhodl o dočasné náhradě

NSA zahájila kontrolu v listopadu 2022. Nyní oznámila, že u dílčích částí „Významné sportovní akce“ a „Provoz a údržba“ bylo šetření bez nálezu. U kontroly týkající se financování turnajů ale zjistila pochybení.

Mezi vyšetřovanými i známý tenista

„Při kontrole hospodaření s prostředky ze státního rozpočtu z kapitoly 362 …za kontrolované období 2021 byly z hlediska účelnosti a efektivnosti v kontrolovaných oblastech u kontrolovaného vzorku operací shledány vážné nedostatky. Kontrolní protokol byl ČTS odeslán 1. 2. 2024 a zamítnutím zaslaných námitek v plném rozsahu ukončila Národní sportovní agentura téměř rok a půl trvající kontrolu Českého tenisového svazu,“ uvedla NSA ve stanovisku.

Výkonný výbor svazu ČTS pověřil minulý týden dočasným vedením sportovního ředitele Jana Stočese. Ten už také v uplynulých dnech jednal se Šebkem, který jej o výsledcích kontroly informoval. „A v souvislosti s prošetřovanými podezřeními jsem ho požádal, aby ve lhůtě 30 dnů předložil NSA návrh opatření, která zajistí, aby se skutečnosti, které jsou předmětem vyšetřování policie ČR, nemohly opakovat,“ uvedl Šebek.

Obviněný prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka u soudu.
Kaderka jde do vazby, hrozí mu až desetileté vězení. Tenisový boss vinu popřel

Z kontroly podle vyjádření NSA pro ČTK vyplynulo porušení rozpočtové kázně ve výši 39,130.462 korun. „Avšak konečný požadavek NSA na vrácení prostředků využitých v rozporu s rozhodnutím o poskytnutí dotace stanovených ve Správním řízení může být odlišný. Správní řízení bude provedeno a ukončeno v řádu jednotek dní,“ uvedla NSA.

Podle informací, které jako první přinesl Radiožurnál, vyplatil tenisový svaz ze státní dotace desítky milionů korun Fléglovu spolku Orel jednota Praha - Balkán. Část peněz určená na pořádání turnajů údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků. Způsobenou škodu policie vyčíslila na zhruba 14,5 milionu korun. Podstata machinací spočívala v tom, že si Flégl a jím nebo jeho blízkými ovládané firmy nechali proplácet statisíce až miliony korun za nadhodnocené nebo zcela vymyšlené služby.

„Výsledky kontroly Národní sportovní agentury jsme vzali na vědomí a akceptovali je v plném rozsahu. Se zástupci NSA budeme plně spolupracovat v zahájeném správním řízení. Dále pokračujeme v přijímání nápravných kroků a opatření, které povedou i k obnovení transparentnosti a zajištění chodu svazu,“ sdělil v zaslaném stanovisku Stočes.

Vedle Kaderky a Flégla jsou vyšetřováni také tajemník svazu Jakub Fastr, šéfka ekonomického oddělení Hana Baierová a někdejší přední deblista Daniel Vacek, který trénuje daviscupového reprezentanta Tomáše Macháče. Všechny tři ale policie propustila a bude je stíhat na svobodě.