Jeden milion amerických dolarů za tři dny skotačení na tenisovém dvorci? Pro většinu společnosti naprosto nepochopitelná věc. A ne nadarmo se tak nový projekt boháčů ze Saúdské Arábie okamžitě zařadil mezi nejlukrativnější akce sportovního kalendáře.

V Rijádu se na tuto netradiční akci sjelo hned šestnáct hvězd tenisového světa, mezi účastníky nechyběla jména jako Stefanos Tsitsipas, Daniil Medveděv či Andrej Rubljov. Za zmínku rozhodně stojí i účast věčného rebela Nicka Kyrgiose nebo někdejších grandslamových vítězů Stana Wawrinky s Dominicem Thiemem.
Šejkové chtějí očistit špínu
Nicméně jejich příjezd do pouštních podmínek pod taktovkou neoblíbených saúdských šejků vzbudil mezi širokou veřejností nevídanou vlnu kritiky. A hlasitý nesouhlas nyní vyjadřují nejen fanoušci, ale zejména lidskoprávní organizace, pro které je účast tenistů na této akci naprostým selháním morálních hodnot.
„Každý, kdo tam hraje, si jistě uvědomí, že Saúdové chtějí pomocí podobných sportovních událostí vyčistit před světem svůj obraz země omezující svobodu projevu, práva žen a LGBTQ komunity,“ sdělila organizace Amnesty International pro britský list The Guardian.
„Vzhledem k tomu, že Saúdská Arábie v současné době vyhazuje obrovské balíky peněz do všeho, od golfu až po box či fotbal, je opravdu důležité, aby vrcholové osobnosti sportu využívaly svá jména a otevřeně mluvily o porušování lidských práv v této krajině,“ dodává.

Nejčastěji je ve veřejném prostoru zmiňován pojem „sportswashing“, jenž letos rezonuje světem sportu v obrovské míře. A po kritizovaných hrách v Pekingu a zejména v průběhu fotbalového šampionátu v Kataru je téma kontroverzního očišťování pověsti opět na stole.
Velké ohlasy vyvolalo hlavně ve Velké Británii, kterou na exhibici reprezentoval čtrnáctý hráč světového žebříčku Cameron Norrie. Na rozdíl od svého staršího krajana, wimbledonského vítěze Andyho Murrayho, jenž svou účast odpískal právě kvůli problémům v Saúdské Arábii.
„Cameron by měl dobře vědět, že je ve skutečnosti jen obyčejnou loutkou tamějšího režimu, aby se stal součástí saúdskoarabského sportswashingu,“ pronesl Felix Jakens z britské pobočky Amnesty International.
Britský tenista Cameron Norrie.
Murray odmítl, jeho matka ale neodolala
Sedmadvacetiletý tenista, stejně jako řada dalších hvězd, ale tuto verzi razantně odmítl. „Nejsem politik, jsem profesionální tenista. A turnaj v Rijádu mi umožní hrát s těmi nejlepšími a zároveň se tak připravit na blížící se Australian Open,“ řekl Norrie.

Podobně se k exhibici v poušti vyjádřil také například ruský zabiják Daniil Medveděv či australský rebel Nick Kyrgios, jenž vnímá turnaj na Blízkém východě jako příležitost se ukázat.
„Jsem na to zvědavý, rád navštěvuji místa, kde toho o tenisu moc nevědí a kde je prostor získat nové fanoušky. Těším se až si to tady s přítelkyní užijeme,“ prozradil před začátkem asijské exhibice.
Vraťme se však ještě na okamžik zpět do Velké Británie. Legendární Andy Murray sice turnaj odmítl, nicméně o veškerou pozornost slavné rodiny se postarala trochu překvapivě jeho matka a trenérka v jedné osobě Judy Murrayová, která se rozhodla snažení saúdských šejků veřejně podpořit.
Maminka legendárního britského tenisty Andy Murrayho Judy.
Během akce se totiž zhostila hodně pozoruhodné úlohy. Stala se ambasadorkou pro mladé dívky a ženy, pro které v Rijádu vedla speciální tréninkové workshopy za účelem sjednocení a rovných podmínek pro všechny. A tenisový svět nevěřil vlastním očím.
Včetně rozzuřené organizace pro lidská práva. „Propagace ženského sportu v zemi, která dlouhou dobu odsuzuje lidská práva žen, je pozitivní věcí. Je ale důležité, aby si Judy Murrayová uvědomila, že je součástí místního sportswashingu a podporuje saúdskoarabský režim,“ sdělil mluvčí Amnesty International.
Kontroverzní exhibici nakonec ovládl Američan Taylor Fritz, který ve finále přemohl ruského zástupce Daniila Medveděva. Na stole však zůstala ležet mnohem důležitější témata než výkony tenisových hvězd.