Dvaadvacetiletý Sinner porazil o pět let staršího Medveděva počtvrté za sebou a upravil bilanci vzájemných zápasů na 4:6. První grandslamový titul vyhrál při finálové premiéře. Stal se teprve druhým Italem v tzv. "open éře" s trofejí ve dvouhře na turnajích velké čtyřky. První byl na Roland Garros v roce 1976 Adriano Panatta.

Světová jednička Srb Novak Djokovič končí na Australian Open už v semifinále.
Šokovaný Djokovič padl. Blíží se konec? I Novak je jenom člověk, řekla legenda

Moskevský rodák Medveděv neuspěl ve finále Australian Open ani na třetí pokus. Před třemi lety prohrál v rozhodujícím zápase s Djokovičem, o rok později nevyužil vedení 2:0 na sety proti Španělovi Rafaelu Nadalovi.

Sinnerovi, jenž v semifinále zaskočil největšího favorita turnaje Novaka Djokoviče, však velice dlouho trvalo, než ze sebe dostal nervozitu z úvodního vystoupení v grandslamovém finále. Toho naopak skvěle využil klidně hrající Medveděv, který se ujal zaslouženého vedení 2:0 na sety a přesvědčivě kráčel za svým druhým triumfem z turnajů velké čtyřky.

Italův fenomenální finálový obrat

Ruský tenista byl navíc i ve dvou následujících setech velice blízko vítězství, dvakrát za sebou ale přišel v koncovce o svůj vlastní servis a houževnatý Ital se neskutečným způsobem vrátil zpět do hry. Nádherný tenis z obou stran tak nakonec dospěl až do rozhodující páté sady.

V tom už měl ovšem výrazně navrch Sinner, který si počkal na klíčový moment v šesté hře, kdy Medveděvovi ukradl vlastní podání a dostal se do vedení 4:2. Poté už světové čtyřce stačilo pouze udržet svůj servis a neudělat žádnou chybu. To mladý Ital splnil na výbornou a po vítězném forhendu se mohl radovat z premiérového grandslamového titulu.

A jen těžko vstřebával, že se v pouhých 22 letech stal prvním italským šampionem v historii Australian Open. „Děkuji svému týmu. Snažíme se každý den zlepšovat a hledat mezery pro zlepšení. Vím, že jsem někdy moc mladý, abych pobral všechno, co mi chcete říct, takže opravdu díky za vaši trpělivost,“ pronesl Sinner na adresu svých kolegů v trenérském boxu.

Naopak Medveděv musel zkousnout již třetí porážku ve finále australského grandslamu. Navíc stejně jako před dvěma lety proti Rafaelu Nadalovi prohospodařil nadějné vedení 2:0 na sety.

Český talent Jan Kumstát (vpravo) podlehl ve finále juniorského Australian Open Japonci Sakamotovi.
Hořká tečka. Kumstát měl titul v Melbourne nadosah. Sabalenková obhájila trofej

„Jannikovi patří velká gratulace, bojoval jsi tvrdě a myslím si, že to nebude tvůj poslední grandslam,“ řekl na adresu svého přemožitele. „Rád bych ten další ale vyhrál já. Porážka mě sice mrzí, ale prohrát ve finále je lepší než v něm vůbec nebýt,“ rozesmál Rus tribuny Rod Laver Areny.

Rodák z italského Innichenu se tak stal třetím nejmladším vítězem mužské dvouhry na Australian Open od roku 1988. Mladší byli jen Djokovič v roce 2008 a Američan Jim Courier v roce 1992.

Zdroj: Youtube