Macháčovi nepomohlo v duelu s loňským semifinalistou Chačanovem ani 17 es a 64 vítězných míčů. Český tenista doplatil hlavně na nevyužité brejkboly, když zužitkoval jen dva z celkových devatenácti. Přesto postupem do 3. kola zaznamenal nejlepší grandslamový výsledek v kariéře.

Český reprezentant šel přitom do utkání povzbuzený posledním vítězstvím v zápase nad turnajovou sedmnáctkou Američanem Francesem Tiafofem, ve kterém se podle jeho slov prezentoval nejlepším tenisem v dosavadní kariéře. Chačanov však měl lepší úvod, hned ve třetí hře sebral Macháčovi servis a první set dotáhl ve svůj prospěch.

Macháče mrzely nevyužité brejkboly

Druhou sadu ovšem začal lépe Macháč. Ve čtvrtém gamu získal brejk a rychle utekl do vedení 4:1. Chačanov reagoval, český tenista měl ale osmé hře další tři brejkboly. Žádný neproměnil a za stavu 6:5 nedotáhl ani vedení 40:15. Rozhodlo se ve zkrácené hře, kde Chačanov vyhrál 7:4.

Macháč ale utkání nevzdal a soupeři v dalším průběhu nenabídl jediný brejkbol. V sedmé hře třetího setu navíc prolomil Chačanovův servis a po druhém využitém setbolu za stavu 5:4 snížil na rozdíl jediné sady. Fanoušci v Melbourne Parku se tak mohli těšit na další pokračování vyrovnané partie.

Nechybělo mnoho a nakonec ještě mohli být svědky rozhodující páté sady. Ve čtvrtém dějství ale Macháč znovu doplatil na nevyužité možnosti. Měl  na raketě dalších šest brejkbolů, ruský tenista ale všechny odvrátil a v tiebreaku opět udeřil. Vypracoval si vedení 6:3, a přestože dva mečboly Macháč smazal, třetí už favorizovaný Chačanov využil.

„Hrál opravdu skvěle. Připravoval jsem se na to, že to bude těžký zápas. Viděl jsem, jak porazil Francese ve třech setech, takže bylo jasné, že je v dobré formě,“ řekl na adresu Macháče ruský tenista. 

„Po fyzické i psychické stránce to byl těžký zápas. I proto jsem na konci dal najevo všechny emoce. Jsem rád, že jsem postoupil,“ dodal Chačanov, který se v boji o čtvrtfinále utká s turnajovou čtyřkou Italem Jannikem Sinnerem.

Do akce z českých zástupců půjde dnes ještě tenistka Barbora Krejčíková. Turnajová devítka se utká jako poslední v pořadí na hlavním kurtu Roda Lavera s domácí Australankou Storm Hunterovou, novou deblovou parťačkou Kateřiny Siniakové.

Krejčíková předvedla ve třetím kole obrat, když první sadu prohrála 4:6. Od konce druhé sady jí ale pomáhal první servis, když celkem zahrála osm es. Odvrátila několik brejkbolů a po výsledku 7:5 srovnala poměr sad na 1:1. 

Hned v úvodu třetího dějství pak soupeřku brejkla, za stavu 4:2 odvrátila další brejkbol a vítězství už si nenechala ujít, nakonec v poměru 6:3.