Šedesátiletý Kaderka stál v čele organizace od roku 1998. Od února je stíhaný stejně jako člen dozorčí rady Vojtěch Flégl za podvody se státními dotacemi. Flégl rezignoval na funkci v pondělí, Kaderka o tři dny později.

"Jediným důvodem pro podání rezignace je moje rozhodnutí nepřekážet získávání finančních prostředků od Národní sportovní agentury," uvedl šedesátiletý Kaderka, jenž vedl tenisový svaz od roku 1998.

"Takové moje rozhodnutí vyplývá z mojí akceptace publikovaného stanoviska Národní sportovní agentury, že Český tenisový svaz má udělat změny ve svém fungování a mezi těmito změnami je jednou z priorit změna stanov i vedení Českého tenisového svazu," dodal.

Kaderka je od února stíhaný za podvody se státními dotacemi a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, hrozí mu až desetileté vězení. Tři měsíce byl v koluzní vazbě, stejně jako člen dozorčí rady Vojtěch Flégl, aby nemohli ovlivňovat svědky. Flégl rezignoval v pondělí, Kaderka o tři dny později.

Není si vědom nezákonného jednání

"Chci zdůraznit, že moje rozhodnutí rezignovat na prezidenta Českého tenisového svazu přímo nesouvisí s mojí aktuální situací, v rámci přípravného trestního řízení. V tomto trestním řízení řádně uplatňuji svoje zákonná práva na obhajobu a hodlám tato svoje zákonná práva uplatňovat až do úplného ukončení celého řízení," uvedl Kaderka.

"Dovoluji si konstatovat, že si nejsem vědom, že bych se dopustil jakéhokoliv nezákonného jednání. Mými priorita je nyní koncentrace na prokázání své neviny a očištění jména a samozřejmě i péče i zdraví a rodinu," doplnil Kaderka.

Jeho odvolání schválili následně i delegáti na valné hromadě. Ze 119 přítomných hlasovalo 112 pro odvolání, dva proti, 5 delegátů se hlasování zdrželo.