Třiadvacetiletý Macháč má i tak za sebou vydařený turnaj. Kariérní maximum si vylepšil už postupem do semifinále, v němž navíc vyřadil světovou jedničku Srba Novaka Djokoviče. Rekord si stanoví i v novém vydání světového žebříčku, v němž se posune ze 44. na 34. místo.

Macháč mohl pomýšlet i na víc, ale dobrého vstupu do zápasu nevyužil. Ruud kvůli dešti musel odehrát semifinále s Flaviem Cobollim až dnes dopoledne. Itala sedmý hráč světa porazil 1:6, 6:1 a 7:6 a po zhruba tříhodinové pauze se rozjížděl pomaleji.

Tomáš Macháč (vlevo) zdolal Novaka Djokoviče.
Macháčova fantazie. Po kanáru zdolal Djokoviče. Na kurtu jsem trpěl, přiznal Srb

Český reprezentant se tak v první sadě ujal vedení 5:3, ale náskok neudržel. Za stavu 5:4 si vypracoval setbol, jenže udělal dvojchybu. "První set si rozhodně zasloužil vyhrát, ale takový je tenis. Není vždycky fér," řekl Ruud.

Ve druhém setu Macháč rychle prohrával 0:3 a pětadvacetiletý Nor už vedení udržel. V Ženevě navázal na triumfy z let 2021 a 2022. "Mám radost. Odehrál jsem tady hodně těžkých zápasů, a až na dnešek, kdy bylo skvělé počasí, i v náročných podmínkách," dodal Ruud.

Tenisový turnaj mužů v Ženevě (antuka, dotace 651.865 eur):

Dvouhra - finále: Ruud (2-Nor.) - Macháč (ČR) 7:5, 6:3.

Čtyřhra - finále: Pavič, Arévalo (3-Chorv./Salv.) - Rojer, Glasspool (Niz./Brit.) 7:6 (7:2), 7:5.