Píše se rok 2022 a Mezinárodní olympijský výbor (MOV) přednáší světu odvážný, ale zato zcela logický postoj k probíhající ruské invazi na Ukrajině. Ruští a běloruští sportovci tehdy vyfasovali absolutní zákaz účasti na všech mezinárodních sportovních akcích, včetně blížící se olympiády v Paříži.

O rok později ale vrchní představitelé výboru výrazně polevili a přišli s jakýmsi kompromisem. Bylo oznámeno, že zástupci válečného agresora nakonec mohou soutěžit na olympiádě pod statutem „individuálních neutrálních sportovců“. V praxi to ovšem znamená, že nesmí startovat pod vlajkou svých zemí a v případě vítězství rovněž bez tónů státní hymny.

Už tak uražené zástupce Ruska a Běloruska ještě namíchl MOV s prohlášením, že v Paříži budou moci nastupovat v omezeném počtu a až po důkladném posouzení jejich chování. Kvůli rozpoutané válce na Ukrajině tak mají své místo pod pěti kruhy pouze ti sportovci, kteří dávají od počínání své země ruce pryč.

Momentálně se počítá jen s několika desítkami ruských a běloruských sportovců, mezi nimiž měli zaujmout početné zastoupení tenisté a tenistky. I díky tomu, že sankce vůči nim byly v porovnání s jinými sporty hodně shovívavé.

Šéf ruského tenisu: Rubljov potřebuje odpočívat

A co víc, na tenisových dvorcích byste rovněž narazili na odvážné odpůrce současného režimu prezidenta Vladimira Putina. Jako dobrý příklad určitě slouží ruská hráčka Darja Kasatkinová, jež se kvůli svým názorům už vícekrát dostala do křížku se svou rodnou zemí. A jak sama řekla, návštěvu východní Evropy nyní rozhodně neplánuje.

Velkým kritikem války na Ukrajině je taktéž tenista Andrej Rubljov, mimo jiné obhájce zlata z Tokia, které vybojoval ve smíšené čtyřhře po boku Anastastije Pavljučenkovové. Vítěz 16 turnajů na okruhu ATP se však pod pěti kruhy tentokrát nepředstaví.

Informace, která šokovala tenisové fanoušky po celém světě. „Andrej na olympiádě hrát nebude. Potřebuje odpočívat, neustále hraje bez přestávky. A tělo není vyrobeno ze železa,“ překvapil svým vyjádřením prezident Ruské tenisové federace Šamil Tarpiščev.

Konkrétnější o důvodech absence nebyl ani v případě dalších krajanů Ljudmily Samsonovové či Karena Chačanova, který by v Paříži dokonce obhajoval stříbrnou medaili ze dvouhry. „Řeknu k tomu pouze to, že se v Paříži nepředstaví,“ doplnil šéf ruského tenisu.

Velice zvláštní je ovšem fakt, že všichni zmiňovaní momentálně objíždí turnaje po celém světě a aktivně se připravují na travnatý grandslam ve Wimbledonu. Nejeví tak naprosto žádné známky únavy nebo nutné potřeby odpočívat. Navíc se tady bavíme o turnaji pod pěti kruhy.

K současnému postoji Rubljeva se vyjádřila i jeho maminka Marina, která však žádné novinky nepřinesla. „Ano, Andrej na hry do Paříže nepojede. Dozvěděla jsem se to teprve před nedávnem, ale neřekl mi proč,“ uvedla.

„Myslím si, že to souvisí se zdravím. Andrej si prostě potřebuje najít čas, aby si vyléčil krk a nechal si odstranit mandle. To jsou mé domněnky, ale přesné důvody neznám,“ dodala s odkazem na nedávné zdravotní potíže ruského tenisty.

Také Sabalenková upřednostnila odpočívání

Že by ale byly natolik závažné, aby vynechal jedinečnou příležitost obhájit zlatou medaili na olympiádě? Těžko říct. Ať si každý udělá obrázek sám. Každopádně další zástupci ruského tenisu se k aktuální situaci (zatím) odmítli vyjádřit.

A aby toho nebylo málo, ženský turnaj v Paříži přijde také o světovou trojku Arynu Sabalenkovou z Běloruska, která údajně dostala navzdory zákazu většiny sportovců zelenou. Nyní však přišla s nečekaným oznámením, že turnaj pod pěti kruhy vynechá.

| Video: Youtube

„Je příliš mnoho turnajů a já se rozhodla, že se raději postarám o své zdraví. Raději si trochu odpočinu, abych se ujistila, že jsem fyzicky i zdravotně v pořádku,“ prozradila novinářům před právě začínajícím turnajem v Berlíně.

Oficiální seznam všech zúčastněných tenistů na olympiádě bude zveřejněn až na začátku července. Otázkou však zůstává, jaké scénáře ještě nabídne aktuální situace okolo ruských a běloruských tenistů.