Na tenisovou sezonu 2023 by pravděpodobně nejraději úplně zapomněl. Naposledy se Rafael Nadal fanouškům ukázal na loňském Australian Open, po škaredém zranění kyčle však musel na nějaký čas odložit tenisovou raketu. Nakonec se z toho vyklubala nejdelší pauza v jeho kariéře.

Sedmatřicetiletý legendární tenista tak strávil téměř celý minulý ročník na marodce, zdravotní komplikace jej dokonce dohnaly až na operační sál. Zřejmě poslední Španělův comeback na kurty se (pochopitelně) dlouho plánoval a odkládal, ale nyní se příznivci královského sportu přeci jenom dočkali.  

Zklamaný Rafael Nadal na Turnaji mistrů v italském Turíně
Rodino, už jsem lepší než Nadal. Španělský tenista se pobavil na účet legendy

V australském Brisbane se Nadal vrátil nejprve ve čtyřhře, v níž ovšem po boku krajana Marcela Lópeze nestačil na domácí pár Purcell, Thompson a padl dvakrát 4:6. To nejlepší si však vítěz 22 grandslamových titulů schoval až na dvouhru, na kterou se upínala veškerá pozornost tenisových fanoušků.

Bývalý první hráč světa si v ní poradil s ikonou rakouského tenisu Dominicem Thiemem, který si přitom účast v hlavní soutěži musel vybojovat v kvalifikaci. Nadal proti svému mladšímu rivalovi, jehož porazil i ve finále French Open 2018 a 2019, neztratil ani jedno podání a přesvědčivým výkonem si dokráčel pro vítězství 7:5 a  6:1.

Vítězi amerického grandslamu z roku 2020 tak oplatil dvě porážky v řadě ze stejné sezony. „Po jednom z nejnáročnějších roků mé kariéry je tohle opravdu emotivní a důležitý den. Nastoupil jsem před skvělými fanoušky a hrál na velmi slušné úrovni,“ těšilo po zápase Nadala, který vinou zranění klesl až do sedmé stovky žebříčku ATP.

Srbský tenista Novak Djokovič
Djokovič běsnil. Nejdřív ho vytočili dopingoví komisaři, pak drsně umlčel diváky

„Jsem strašně pyšný. Nejen já, ale i můj tým a rodina, kteří za mnou každý den v uplynulém roce stáli. Vím, že i Dominic má za sebou řadu zdravotních potíží, takže doufám, že i jemu se bude v sezoně dařit,“ dodal na adresu soupeře. 

Návrat na Australian Open 

Nadal, jenž navzdory dlouhé odmlce nadále drží rekord v podobě 906 týdnů v řadě strávených v elitní desítce světového žebříčku, by se měl po přípravném turnaji ukázat také na Australian Open, kde vloni odehrál poslední utkání před zraněním kyčle.

Nyní však španělského tenistu čeká souboj o postup do čtvrtfinále turnaje v Brisbane. Do něho naskočí proti domácímu vítězi loňské čtyřhry na melbournském grandslamu Jasonu Kublerovi, jenž prošel do další fáze turnaje přes Aslana Karaceva z Ruska.