Alcaraz porazil Zvereva popáté v kariéře a srovnal vzájemnou bilanci na 5:5. V 21 letech je nejmladším hráčem v tzv. open éře, který získal tři grandslamové tituly z různých povrchů. Předloni uspěl na betonu na US Open a v minulém roce triumfoval na trávě ve Wimbledonu. V Paříži navázal na krajany Rafaela Nadala, Juana Carlose Ferrera, Carlose Moyu či Alberta Costu.

„Byla to neuvěřitelná práce vás všech,“ vzkázal Alcaraz svému týmu při předávání trofeje. „Poslední měsíc jsme hodně bojovali se zraněním. A já jsem opravdu vděčný, že mám tým, který mám, a lidi, které mám kolem sebe,“ dodal španělský talent, který ovládl finále po setech 6:3, 2:6, 5:7, 6:1 a 6:2.

Sedmadvacetiletý Zverev naopak nedotáhl šanci vybojovat první grandslamový titul. Ve finále „turnaje velké čtyřky“ neuspěl podruhé, před čtyřmi lety prohrál i rozhodující utkání na US Open. Posledním grandslamovým vítězem z Německa zůstává Boris Becker, který vyhrál v roce 1996 Australian Open.

„Gratuluju, Carlosi. Třetí grandslam, 21 let. Je to neuvěřitelné,“ smekl pomyslný klobouk Zverev. „Vyhrál jsi tři různé grandslamy. Už jsi členem Síně slávy a je ti teprve 21 let,“ dodal s obrovským respektem ke svému finálovému přemožiteli.

Oba tenisté zahájili finále ztraceným servisem. Zatímco Alcaraz už ale poté v prvním setu při podání nezaváhal, Zverev o něj přišel ještě dvakrát. Úvodní sadu tak získal za 46 minut španělský tenista.

Ve druhé Zverev odpověděl. Alcarazovi nepovolil ani jeden brejkbol, sám jeho servis dvakrát prolomil a srovnal. Třetí set měl lépe rozehraný Alcaraz. V šesté hře získal brejk, později vedl 5:2 a v devátém gamu servíroval na vedení 2:1. Zverev ho ale k setbolu nepustil a pěti hrami za sebou vývoj zvrátil.

Alcaraze nevydařená koncovka nerozhodila. Na začátku čtvrtého setu získal dva brejky a utekl do trháku 4:0. Španěl se vypořádal i s bolestí v levé noze, kvůli níž si vyžádal pauzu na ošetření, a vynutil si rozhodující set. Také v něm získal Alcaraz brzký brejk. Za stavu 2:1 pak odvrátil čtyři brejkboly.

V sedmé hře se navíc třetí hráč světa blýskl povedeným prohozem při jednoručním bekhendu a po zisku dalšího brejku vedl už 5:2. Duel vzápětí dopodával a po využití prvního mečbolu padl radostí na kurt.

Za vítězství obdrží Alcaraz štědrou prémii 2,4 milionu eur (zhruba 59,3 milionu korun), Zverev pak dostane poloviční částku.