Má před třicítkou a kariéru v troskách. Až Aaronu Cortesovi vyprší zákaz činnost, bude se psát rok 2039. Devětadvacetiletý Španěl nedávno dostal patnáctiletou stopku za podvádění. Mezi lety 2016 až 2018 se provinil v 35 případech.

„Cortes domlouval zápasy za peníze, ovlivňoval výsledky, sázel na tenis, nenahlásil korupční jednání a uplácel funkcionáře turnaje výměnou za divokou kartu,“ uvedla Mezinárodní agentura pro tenisovou integritu.

Jannik Sinner.
Jak to mohli nevidět? Sinner přišel o finále tisícovky kvůli obrovské chybě

Kromě patnáctiletého zákazu činnost dostal i pokutu 75 tisíc dolarů (v přepočtu téměř 1,8 milionu korun).

Jak si přijít k penězům

Cortes byl ve světovém žebříčku ATP nejvýše na 955. místě v roce 2017. Kauza španělského podvodníčka je však jen vrcholem ledovce. Podle bývalého kouče Todda Scoullara je běžné, že tenisté mimo světovou špičku manipulují zápasy, aby si přišli na víc peněz.

„Nejsem si jistý, jestli průměrný sportovní fanoušek ví, jak snadno se dá tenis zmanipulovat. Pro hráče, kteří vydělávají pár stovek dolarů týdně, je bohužel ovlivňování zápasů schůdnou možností, jak si přijít k penězům,“ upozornil australský insider.

Nízké odměny pro méně „no name“ tenisty jsou palčivým tématem. Mluví o tom i ti, kterých se to přímo nedotýká. Svých méně slavných souputníků se zastal dokonce i světový velikán Novak Djokovič, který si mimochodem vydělal tenisem přes čtyři miliardy korun.

Francouzský tenista Arthur Cazaux během utkání v Miami zkolaboval
Děsivá scéna v Miami. Francouz zkolaboval na kurtu, na soupeře se snesla kritika

„Je naprostým selháním našeho sportu, že si méně než 500 hráčů dokáže vydělat na své živobytí,“ zastal se kolegů Djokovič v nedávném rozhovoru pro ESPN. „I já jsem byl v jejich kůži. Nyní mám ovšem vliv, mám moc a chci bojovat za lepší podmínky tenistů.“

A tak dokud se hráči nebudou moct finančně zabezpečit tím, co dělají, budou se zas a znova objevovat další případy, kdy si tenisté vydělali nekalým způsobem.