Policie v úterý obvinila pět lidí a stejný počet právnických osob kvůli zneužívání dotací, které stát poskytl Českému tenisovému svazu na podporu sportu. U dvou z pěti obviněných lidí v kauze tenisových dotací podal státní zástupce soudu návrh na vzetí do vazby. Zbylé zadržené už policie propustila.

Bývalý profesionální tenista Ivan Lendl navštívil rodnou Ostravu.
Lendl prodal luxusní sídlo s kurtem a bazénem. Cena? Přes čtvrt miliardy

Mezi stíhanými jsou šéf svazu Ivo Kaderka, jeho blízký spolupracovník Vojtěch Flégl, tajemník svazu a šéfka jeho ekonomického oddělení. Podle informací Blesku je pátým obviněným někdejší přední deblista Daniel Vacek, trenér daviscupového reprezentanta Tomáše Macháče.

Policisté viní obviněné z dotačního podvodu a ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Za první z trestných činů hrozí pět až deset let vězení, za zjednání výhody dva až osm let odnětí svobody.

Peníze skončily na Fléglových účtech

Podle informací, které jako první přinesl Radiožurnál, vyplatil tenisový svaz ze státní dotace desítky milionů korun spolku Orel Jednota Praha - Balkán, který vede Flégl. Jen za rok 2021 šlo podle Radiožurnálu o více než 40 milionů korun, což byla takřka třetina celkové dotace, kterou svaz obdržel na podporu svého sportu v Česku. Část peněz určená na pořádání turnajů přitom údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků.

Ze zveřejněné právní kvalifikace vyplývá, že obvinění se podle policie dopustili dotačního podvodu se škodou velkého rozsahu, a to tak, že použili prostředky z dotace na jiný než určený účel. Při zadání veřejné zakázky pak zajistili některému ze zájemců přednost nebo výhodnější podmínky, a to například jako členové hodnotící komise.

John McEnroe
V Česku víte, jak najít velké talenty a šampiony, říká legendární McEnroe

Dozorující státní zástupce Ondřej Trčka upozornil, že právní kvalifikace není u všech obviněných stejná. To by mohlo například znamenat, že některé policie viní jen z jednoho ze zmíněných trestných činů.