Jisté je, že v první dvacítce nasazených dam tentokrát žádnou Češku nenajdeme. Nejvýše je turnajová jednadvacítka Petra Kvitová, těsně za ní bývalá finalistka US Open Karolína Plíšková a formu hledající Barbora Krejčíková.

Hned tři tuzemské talenty se tentokrát probily z kvalifikace: Linda Nosková, Linda Fruhvirtová a Sára Bejlek.

Petra Kvitová (vpravo) a Caroline Garciaová po finále v Cincinnati
Finále v mém věku? Záleží na tom, jak se vyspím, smála se rozjetá Kvitová

Pokud jde o Kvitovou, ta US Open nikdy nepočítala mezi své nejoblíbenější destinace, nedávný postup do finále v Cincinnati ale ukázal, že ostřílenou bojovnici pořád nelze odepisovat. Vydrží-li zdravá a zvládne ošemetná úvodní kola, může se prostřílet daleko.

„Někdy jsou dny, kdy vám to lítá ven z kurtu, a jindy si to všechno sedne. Záleží, jak se vyspím,“ smála se dvojnásobná wimbledonská vítězka na turnaji v Cincinnati, kde prohrála až ve finále.

Plíšková neprožívá vydařenou sezonu, dlouho zápolila s následky prosincové zlomeniny ruky. Nedávno navíc (pokolikáté už?) vyměnila trenéra, ovšem o jejích letošních výsledcích nejlépe svědčí poměr výher a proher 15:14. Dvorce ve Flushing Meadows jí však obvykle svědčí – loni tam hrála čtvrtfinále.

Trio dravých teenagerek

To platí rovněž o Krejčíkové, která se marně snaží vyvolat vzpomínky na loňskou sezonu snů. Poranila si loket, nedaří se jí, často chybuje a těžce získané sebevědomí se pozvolna rozplývá. „Pořád se snažím být pozitivní,“ tvrdila šampionka Roland Garros, která na jaře doplatila na dlouhou herní pauzu. Od té doby předvedla jen pár záblesků svých schopností.

Tenistka Brenda Fruhvirtová na turnaji v Mexiku.
Za dva tituly řetízek, škola jen na dálku. Linda s Brendou udivují tenisový svět

Oč méně jistoty budí letošní výsledky obvyklých českých favoritek, o to nadějněji vypadá nastupující generace tuzemských tenistek. Přes kvalifikaci si proklestily cestu do hlavní soutěže sedmnáctileté Fruhvirtová a Nosková a ještě o rok mladší Bejlek. S drzostí a dychtivostí mládí se nemají čeho bát: každá výhra na elitní scéně je pro ně nová a cenná zkušenost.

„Dostat se do hlavní soutěže dospělého grandslamu? Je to takový další milník, kterého chce dosáhnout každý tenista. Mám velkou radost, stejně jako můj tým a rodina. Jsem moc ráda, že se mi takhle vrátila má tvrdá práce,“ řekla pro Tenisový svět Fruhvirtová po úspěchu v kvalifikaci.