Kvalifikační duel mezi ruskými tenistkami Annou Kalinskou a Anastasijí Potapovovou (7:5, 6:1) byl přerušen, když si jedna z hráček začala stěžovat na ženu v davu, která měla přes ramena ukrajinskou vlajku a na hlavě ukrajinskou květinovou korunu vinok. Tenistka trvala na tom, aby divačka z areálu odešla.

Tenisté TK Precheza Přerov v předkole Tenisové extraligy 2019 proti celku Severočeská tenisová. Sergij Stachovskij (Stakhovsky)
Válečné peripetie tenistů. Hvězdy brání potrestané Rusy, Nadal naštval Ukrajince

Tenisový reportér Ben Rothenberg identifikoval ženu jako místní obyvatelku jménem Lola, která v době incidentu mlčky sledovala zápas se svým ukrajinským přítelem. Umpirová rozhodčí Morgane Laraová ženě řekla, že „není hezké tady sedět s vlajkou“. Ta na to odvětila, že „není hezké napadnout zemi“.

Nakonec musela zasáhnout ochranka. „Člen ochranky začal být vůči Lole agresivní a řekl jí, že musí opustit kurt, nebo zavolá policii,“ popsal incident Rothenberg na Twitteru. „Ostatní diváci poblíž kurtu se rychle postavili na Lolinu stranu a řekli, že nedělá nic špatného ani neřekla nic rušivého. Jen tam seděla se svou vlajkou. Zmínili se o svobodě projevu, ale s mužem z ochranky to nehnulo.“

Vlajka bya moc velká

Fanynka údajně odešla z vlastní vůle, ale podle amerického novináře se k ní přiblížil šéf ochranky turnaje a řekl jí, že vlajka je příliš velká. To později potvrdil i tiskový mluvčí turnaje v Ohiu, na kterém startují i Češky Petra Kvitová, Karolína Plíšková, Tereza Martincová a Marie Bouzková.

„Vlajky nebo transparenty větší než 46 x 46 cm jsou zakázány, což je uvedeno na webových stránkách turnaje. Proto byla žena požádána, aby odstranila vlajku z areálu, a poté směla zůstat na turnaji. Jakékoli dotazy na šéfa rozhodčího by měly být směrovány na WTA Tour."

Ruská tenistka Darja Kasatkinová
Hvězdná tenistka je na holky? Absolutní dno, je to jako rakovina, zní z Ruska

S tímhle vysvětlením se ale Rothenberg nespokojil. „Toto samozřejmě nebyl problém, který odstartoval tuto konfrontaci, protože rozhodčí WTA jednal na základě stížnosti ruské hráčky na to, co vlajka představovala. Každý, kdo někdy byl na turnaji v Cincinnati, ví, že se tady léta vesele mává a vyvěšují vlajky podobné velikosti, nejčastěji americké a srbské."

Do debaty se vložil dokonce i někdejší ukrajinský tenista Alexandr Dolgopolov. „Naše země se topí v krvi a barbarském násilí, žádný Rus nebude šikanovat tichého příznivce s ukrajinskou vlajkou! Mějte trochu respektu,“ naspala rozzlebená hvězda na Twitteru.

Wimbledonská vítězka Jelena Rybakinová
Jak Ruska kralovala na protiruském plese. Politiku neřeší, do desítky nepronikne

Ruská invaze na Ukrajinu trvá už téměř půl roku. Zatímco ve většině sportů mají Rusové zákaz startu, tenisových turnajů se mohou účastnit pod neutrálním statusem, tedy bez ruských symbolů. Výjimkou byl jen Wimbledon.