Kdo se tedy dokáže zkoncentrovat, má ve Flushing Meadows šanci uspět. Letos na US Open ukázal silnou psychiku Novak Djokovič, který zde korunoval svůj comeback druhým grandslamovým titulem v řadě.

U jednatřicetiletého srbského šampiona byla po únorové operaci lokte herní pohoda v nedohlednu. Djokovič ovšem krizi ustál. Po titulu na Wimbledonu si připomněl vítězné pocity i v New Yorku a k triumfům z let 2011 a 2015 přidal třetí. Celkem pak vybojoval už 14. grandslamový vavřín v kariéře a vyrovnal se Američanovi Petu Samprasovi.

Právě v mládí Djokovič k Samprasovi vzhlížel, nyní ho napodobil. „Pete je pro mě jednou z největších tenisových legend, která kdy hrála. Byl to můj dětský idol. Jeho první nebo druhý Wimbledon mě inspiroval k tomu, abych začal s tenisem,“ řekl po finále US Open, ve kterém porazil Argentince a dalšího bývalého šampiona z tamních dvorců Juana Martína del Potra.

A zatímco mužský turnaj napsal v New Yorku příběh o velkém návratu, ženská dvouhra se do historie zapíše překvapením i skandálem. A to právě díky finále. Obě hráčky měly při ceremoniálu slzy v očích, ovšem jedna plakala dojetím, druhá z frustrace a rozhořčení.

Pomoc tenisovým matkám

Překvapivou šampionkou se stala teprve dvacetiletá Naomi Ósakaová. Talentovaná Japonka porazila svůj vzor a hrající americkou legendu Serenu Williamsovou. I když domácí publikum horoucně hnalo svou hvězdu vpřed, paradoxně jí to spíše uškodilo. Kupila chybu za chybou a po jedné z nich mrštila raketou na zem. Vyfasovala trestný fiftýn.

„Neuvěřitelné, nejdřív mělo přijít varování,“ rozzlobila se Williamsová na hlavního sudího. „Dlužíte mi omluvu. Nikdy jsem nepodváděla. Mám dceru a stojím za tím, co je správné,“ křičela. Marně, utkání už otočit nedokázala. Zato její vzteklé gesto se nakonec stalo terčem mnoha komentářů a karikatur.

Letošní US Open alespoň změnilo pravidla ohledně nasazování tenistek tak, aby hráčky vracející se po mateřské pauze nebyly po propadu ve světovém žebříčku kvůli porodu a následné absenci na dvorcích znevýhodněné. V květnu na French Open nebyla bývalá vládkyně Serena Williamsová mezi nasazenými, již od prvního kola tak mohla narazit na hráčku elitní desítky.

„Tenistky po návratu z mateřské už nesmějí být takto trestány. Musíme to pro ně nějak zařídit,“ citoval list New York Times ředitelku americké tenisové asociace Katrinu Adamsovou.

Pohádkové odměny

Stejně jako ostatní grandslamy i US Open rok od roku zvyšuje odměny. Ty se postupně šplhají do astronomických částek. Letos si v New Yorku šampioni vydělali každý 85 milionu korun, což je přibližně o dva a čtvrt milionu více, než v roce 2017 dostal Španěl Rafael Nadala a Američanka Sloane Stephensová. Od roku 2013 se prize money zvýšily o 57 procent.

Pro srovnání, na úvodním grandslamu sezony Australian Open v Melbourne si letos vítězové odnesli v přepočtu 68 milionů korun, v Paříži na Roland Garros 56 milionů a na londýnském Wimbledonu 67 milionů.

Šanci na pohádkovou sumu mají i čeští zástupci. A to především tenistky. Od triumfu Hany Madlíkové v roce 1985 se zatím nejdále dostala Karolína Plíšková, která v roce 2016 podlehla v boji o titul Němce Angelique Kerberové z Německa. Jediným českým šampionem dvouhry je Ivan Lendl, který si připsal zlatý hattrick v letech 1985 až 1987.

Ze současných českých nadějí se dostala Petra Kvitová nejdále do čtvrtfinále (2015, 2017), Kateřina Siniaková do 3. kola, taktéž Barbora Strýcová (2014, 2015, 2018) a Tomáš Berdych si v roce 2012 zahrál semifinále.