„Vím, že přišel čas posunout se dál, ale je to extrémně obtížné. Pořád to tu strašně miluji,“ vyznala se dojatá Američanka po výhře nad Dankou Koviničovou z Černé Hory. Málo platné, Serenino loučení je na newyorském grandslamu tématem číslo jedna. Slovo „legenda“ je v dnešní době nadužívané i zneužívané, ale na tuhle svéráznou dámu sedí se vším všudy.

Dá se ještě o mladší ze sester Williamsových vůbec říct něco nového? Její sportovní triumfy jsou už dávno nesmazatelnou součástí tenisového historie, o jejím mládí a rodině vznikl oscarový film, má svou sochu, parfém, módní značku a kdovíco ještě. Je ikonou boje za rovnost ras a pohlaví, zároveň inspiruje svou pracovitostí a cílevědomostí.

Předsudky zocelují

Přitom rozhodně nejdeo světici. „Vím, že nejsem perfektní. Ale i chyby člověka posouvají dál,“ prohlásila Williamsová nedávno. Seznam jejích divokých výbuchů na kurtu (ničení raket, nadávky a vyhrožování) by si svou délkou nezadal s podobnou „knihou hříchů“ takového Johna McEnroea. Leckdy válčila i s diváky, a to včetně stadionů v USA.

Americká tenistka Serena Williamsová po vyřazení na turnaji v Torontu.
Serena Williamsová se loučila s Torontem. Dostala dresy klubů NHL a NBA

Pokud jde o boj za spravedlivější společnost, někteří komentátoři Sereně zazlívají, že na tuto citlivou strunu brnká až příliš často. Jinými slovy: kdykoli má prý tato hvězda pocit, že jí někdo křivdí nebo ji nerespektuje, začne mluvit o rasismu či sexismu. Něco na tom možná je, na druhou stranu je fakt, že sestry Williamsovy čelily předsudkům odmala a prakticky vše, co dokázaly, si musely vyvzdorovat.

„Jako mladé jsme vstoupily do prostředí, které bylo většinově bílé. Musely jsme být lepší než všechny ostatní, musely jsme být tvrdší. A díky tomu jsme se zlepšovaly. Tak se zrodily Venus a Serena,“ zavzpomínala druhá jmenovaná v březnovém rozhovoru s Christiane Amanpourovou na CNN.

Holt nejsem blond

Bytostně nesnášela porážky. Je libo příklad? Na začátku její obří rivality (či spíš animozity) s Marií Šarapovovou bylo finále Wimbledonu v roce 2004 – mladičká Ruska v něm překvapivě snadno smetla obhájkyni titulu Williamsovou. Šarapovová pak prý nachytala Serenu v šatně, jak pláče. Taková potupa… „Krátce nato jsem se doslechla, jak Serena řekla jedné holce, která to pak řekla mně: ‚S tou malou mrchou už nikdy neprohraju.‘ Myslím, že mi to nikdy neodpustila,“ popsala Šarapovová ve své autobiografii.

Linda Nosková na tréninku v Přerově pod vedením Tomáše Krupy
Vyklízejí Kvitová a spol. pozvolna scénu? US Open hlásí nástup českého mládí

Williamsová rovněž žárlila na to, že ač měla doma na polici mnohem víc grandslamových trofejí, fešná dlouhonohá Ruska vydělávala víc peněz než ona díky reklamám a modelingu. „Prostě nejsem bílá blondýna,“ poznamenala před lety Serena s hořkostí. Dnes je přitom nejlépe vydělávající sportovkyní všech dob s majetkem přes šest miliard korun.

Pozitivní stránkou její neschopnosti cítit se poražena byla buldočí nezlomnost, kterou předváděla na kurtech. Opět jeden příklad za všechny: v semifinále Australian Open v roce 2003 prohrávala ve třetím setu s Kim Clijstersovou už 1:5 a jediný míček ji dělil od vyřazení. Kdekdo by se smířil s osudem, ale Williamsová ne. „Dokud nepodám soupeřce ruku, zápas nekončí,“ opakovala často. Zaťala zuby, odvrátila dva mečboly a následně vyhrála šest gamů v řadě. Dechberoucí ukázka psychické odolnosti a vítězné mentality.

Popelkovský happyend?

Právě díky těmto schopnostem dokázala Serena posbírat 23 grandslamových titulů ve dvouhře a být přes 300 týdnů světovou jedničkou. Její nátlaková hra a dělové údery ničily soupeřky už od začátku kariéry, v dalších letech navíc hrála čím dál silnější roli psychika. Williamsová se dokázala většině protivnic dostat do hlavy, zatímco její ocelové sebevědomí nekolísalo.

Jenže časy se mění. Z neporazitelné mašiny se stala veteránka (a také matka), která sice budí úctu, ale už ne děs a hrůzu. Serena nepochybně tajně sní o tom, že na svém rozlučkovém US Open triumfuje, a získá tak rekordní 24. velký titul, ovšem je to reálné?

Petra Kvitová (vpravo) a Caroline Garciaová po finále v Cincinnati
Finále v mém věku? Záleží na tom, jak se vyspím, smála se rozjetá Kvitová

„Šťastný popelkovský konec tam nevidím. Podle toho, jak působila poslední dobou, to nevypadá na zázračný comeback,“ podotkla před pár dny Martina Navrátilová, tedy nanejvýš povolaná expertka.

Zní to sice smutně, ale vcelku realisticky. Ve druhém kole navíc slavná čtyřicátnice narazí na světovou dvojku Anett Kontaveitovou (když Serena poprvé opanovala US Open, byly této Estonce čtyři roky). Podaří se Williamsové prodloužit svůj rozlučkový večírek o další blyštivý večer? Vždyť ve své kariéře na realistické odhady odborníků nikdy příliš nedala…