Brány nového ročníku se otevřou 14. ledna. Dočká se Česko ve dvouhře po 21 letech svého šampiona?

Naposledy pozdvihl trofej pro vítěze z českých reprezentantů v roce 1998 Petr Korda. V ženském singlu se naposledy radovala Hana Mandlíková ještě o jedenáct let dříve. A právě mezi dámami není podle odborníků všem dnům konec. Již několik let patří Češky mezi absolutní špičku, což potvrdily i ve Fed Cupu, který ovládly pětkrát během šesti let (2011-2016).

Pokud zdraví vydrží, tuzemští fanoušci si budou pochopitelně slibovat nejvíc od dvojnásobné wimbledonské šampionky Petry Kvitové, která titul z jiného než londýnského granslamu ve své sbírce nemá.

Vítězné pocity touží zažít konečně i Karolína Plíšková. Ta si předloni sice na osm týdnů vyzkoušela post světové jedničky, grandslamového vavřínu se ale zatím nedočkala. „Ano, jsou to mé největší cíle,“ netají vytáhlá ranařka neboli Ace Queen (Královna es), jak se rodačce z Loun kvůli přesnému a dělovému servisu říká.

Letošní ročník českým barvám až tak nevyšel. Ačkoliv by měl tvrdý povrch pro Karolíně Plíškové sedět, vypadla ve čtvrtfinále se současnou světovou jedničkou a pozdější vítězkou Roland Garros Simonou Halepovou z Rumunska. Ano, dosáhla svého maxima v Melbourne, přesto hlesla: „Ona to na mě zkrátka umí. Pro mě je jednou z nejtěžších soupeřek.“

Až los ukáže, zda se jejich cesty v týdnu od 14. ledna opět setkají a dojde na žhavou odvetu. Může však natrefit i na další favoritky jako Serenu Williamsovou, další někdejší vítězku Viktorii Azarenkovou či Garbině Muguruzaovou.

Velká čtyřka vs. mladá generace

Mezi nejlepší osmičku letos dokráčel i Tomáš Berdych, ten však nestačil na pozdějšího vítěze Švýcara Rogera Federera.

A i když všechna letošní finále v Melbourne byla bez české účasti, přesto tamní rozpálená Rod Laver Arena zažila dva historické okamžiky. Fenomenální Federer obhájil titul a jako první tenista v historii vybojoval dvacátý grandslamový titul, na Australian Open šestý.

O den dříve poznal Melbourne Park premiérovou grandslamovou šampionku. Radovala se Dánka Caroline Wozniacká, která zdolala Halepovou. „Na tuhle chvíli jsem čekala mnoho let. Splnil se mi sen,“ zářila atraktivní blondýnka, která v roce 2017 okouzlila i prestižní časopis Sport Illustrated.

Dojetí, slzy a neskutečná radost. Tak moc prožíval jubilejní titul i Federer. „Vždy musíte tvrdě dřít, plně se věnovat přípravě. Byla to dlouhá cesta. To, že jsem vyhrál je neuvěřitelné,“ řekl Fedex po finálové bitvě nad Marinem Čiličem z Chorvatska. Švýcarský rychlík by měl být hlavním favoritem i tentokrát.

Na samý vrchol se však vrací také Novak Djokovič, který po několikaměsíčním trápení letos uspěl na Wimbledonu. Do herní pohody se po zranění pozvolna dostává i Brit Andy Murray a tvrdé betoné dvorce nejsou cizí ani dalšímu někdejšímu vítězi Rafaelu Nadalovi. Ze zálohy navíc nastupujují nové pušky v podobě Alexandera Zvereva či  Dominika Thiema. 

Tučné prémie a méně nasazených hráčů

V neposlední řadě se nesmí opomenout ani na českou stopu ve čtyřhře, a to opět v té ženské. V roce 2015 se dočkala titulu Lucie Šafářová po boku své americké kamarádky Bethanie Mattekové-Sandsové. Loni ovšem „team Bucie“ opět nepoznal v Melbourne porážku. Navíc v bitvě o titul porazil Češku Andreu Hlaváčkovou s Číňankou Shuai Peng.

Každým rokem vedení turnaje láká i na pohádkové odměny, které jsou vyšší a vyšší. Letos finanční odměna pro vítěze mužů i žen vzrostla na čtyři miliony australských dolarů (přibližně 68 milionu korun). Celková dotace pak činila 55 milionů dolarů (asi 914 milionů korun), což je o deset procent víc, než v roce 2017.

Zatímco organizátoři prozatím neprozradili, jakou sumu pro rok 2019 vytáhnou ze svých „úspor“, jedna informace již je potvrzená. Od nového ročníku se vrátí zpět systém šestnácti nasazených hráčů ve dvouhrách namísto dvaatřiceti, jak tomu bylo od Wimbledonu 2001.