„Nepamatuji si, že bychom spolu někdy strávily tolik času,“ řekla pro BBC Dajana Jastremská, bývalá 21. hráčka světového žebříčku (její kariéru loni zbrzdil půlroční trest za dopingový nález). V jednadvaceti letech má na starost nejen svůj forhend a bekhend, ale především o šest let mladší sestru Ivannu. Obě utekly z Ukrajiny před válkou.

Přes Rumunsko se dostaly do Francie, kde Dajana zazářila postupem do finále na turnaji v Lyonu. Ve čtyřhře navíc obě sestry nastoupily spolu – pro mladší Jastremskou šlo o debut mezi dospělými. Nyní jsou spolu na zámořském turnaji v Indian Wells.

Je jasné, že tenis pro ně v těchto dnech není tím hlavním. „Snažím se ze všech sil, abych sestru udržela v dobré náladě a v klidu. Vypadá, že je velká a silná, ale uvnitř je hodně citlivá a stýská se jí po rodičích,“ líčila Dajana Jastremská.

Bojí se ostřelování

Když ruská vojska přepadla Ukrajinu, celá rodina se doma v Oděse dva dny skrývala v garážích. Pak se obě sestry s matkou vydaly do Rumunska, hranice už ale překročily jen Dajana s Ivannou. Jejich máma se rozhodla vrátit k manželovi (bývalému volejbalistovi a oděskému radnímu). Od té doby jsou s nimi v kontaktu jen přes internet, který však na Ukrajině občas vypadává.

Vladimir Putin je vášnivým hráčem ledního hokeje.
Car s dobře seřízenou hokejkou. Jak se z Putina stal nejlepší kanonýr všech dob

„Bydlíme v Oděse u moře v části města, kde se zatím nebojovalo. Ale je to tam nebezpečné, protože náš dům je jednou z nejlepších adres ve městě – je hodně vysoko a je na něj dobře vidět. A náš byt je až ve dvanáctém patře,“ bojí se Jastremská ostřelování.

Na turnajích se všude setkává s podporou, dokonce i od ruských soupeřek. Politiku prý neřeší. „Se všemi jsem v pohodě. Ptají se, jak je na tom rodina,“ tvrdí vítězka tří turnajů WTA.

Ruské prázdné fráze

Jiné ukrajinské hráčky to však tak pozitivně nevidí – do Rusek (a Rusů) se v Indian Wells ostře pustila třeba Marta Kosťuková, devatenáctiletá rodačka z Kyjeva. „Nikdo z nich za mnou nepřišel s tím, že je mrzí, co jejich země provádí naší zemi. Místo toho řeší hlavně to, že nesmějí provádět bankovní převody kvůli sankcím,“ řekla Kosťuková.

Daniil Medveděv.
Mír Ukrajině. Tenisté Medveděv a Sabalenková vyzvali k ukončení války

Fakt je, že ruské hvězdy jako Daniil Medveděv sice obecně odsuzují válku a vyzývají k míru, ale konkrétní slova o invazi na Ukrajinu scházejí. „Jejich slova jsou jen prázdné fráze, nic víc,“ myslí si Kosťuková.

Pokud jde o sestry Jastremské, ty si navzájem dodávají sílu a odvahu. „Nevím, kdy – a jestli vůbec – se vrátíme na Ukrajinu. Když válka skončí, uvidíme se s rodinou. Pokud neskončí, budeme dál létat z turnaje na turnaj,“ uzavřela Dajana Jastremská.