„Sbohem, Davis Cupe, nikdy nezapomenu,“ vzkázal dvojnásobný šampion Radek Štěpánek. Podobně to vidí řada dalších tenistů i fanoušků nový formát soutěže s finálovým turnajem pro 18 národních týmů podle mnohých zcela zničí tradiční atmosféru klání o „salátovou mísu“.

Ve víru prudkých vášní ovšem poněkud zapadl fakt, že reforma (podle jiných destrukce) Davis Cupu je jen jednou vlnkou v tsunami změn, které se na tenis žene. Brzy se dost možná dočkáme hned několika týmových soutěží, které si budou konkurovat. Akutně hrozí, že kvantita dostane přednost před kvalitou.

ATP má vlastní plány

Nevěříte? Jednak je tu Davis Cup, který se může vykázat 118 lety tradice a prestiže. Konání v závěru sezony ale bude pravděpodobně znamenat zvýšený počet omluvenek předních tenistů.

Proti ITF stojí vlivná Asociace tenisových profesionálů (ATP), organizující většinu velkých turnajů a plánující obnovit Světový pohár týmů. V lednu 2020 se v Austrálii sejde 24 reprezentací na akci, který „nový“ Davis Cup notně připomíná.

„Umožní nám zahájit sezonu velkou akcí s minimálním dopadem na program tenistů. Věřím, že tento turnaj má potenciál,“ uvedl šéf ATP Chris Kermode.

Jakkoli bláznivě zní pořádat dva turnaje družstev v rozmezí tří měsíců, zatím se zdá, že ani ITF, ani ATP neustoupí. Schyluje se tedy k souboji, který může mít fatální následky. Akce, která v bitvě o peníze, sponzory a diváky podlehne, patrně zanikne. „V žádném sportu, snad kromě fotbalu, vedle sebe nemohou přežít dvě podobné soutěže,“ trefně podotkl kanadský tenista Milos Raonic.

Rogerovo dítě

A pak je tu Laver Cup. Loni měl úspěšnou premiéru v Praze, v září po US Open se bude konat druhý ročník v Chicagu. Atraktivní formát souboje Evropy proti zbytku světa, honosné kulisy

a přítomnost největších hvězd znamenají show, která může Davis Cupu i Světovému poháru zdařile konkurovat. Za myšlenkou Laver Cupu navíc stojí tenisový polobůh Roger Federer.

„Myslím si, že reforma Davis Cupu nebude fungovat. Ti nejlepší dnes chtějí hrát Laver Cup, velmi zajímavě vypadá také nový Světový pohár,“ varoval bývalý úspěšný americký tenista Mardy Fish.

Turnaj smíšených týmů

Začíná v tom být zmatek, že? A to má šéf ITF David Haggerty, který minulý týden úspěšně prosadil daviscupovou revoluci, další smělé plány. Část peněz z necelých 70 miliard korun, přislíbených investiční skupinou Kosmos na rozvoj Davis Cupu, chce použít na další akce.

„Mělo by jít o turnaj smíšených týmů v dubnu a pak v září turnaj typu ‚vítěz bere vše‘,“ řekl Haggerty.

V současnosti hrají družstva mužů a žen na lednovém Hopmanově poháru v Austrálii, ten ale se vznikem Světového poháru (konaného ve stejném termínu) zřejmě zanikne.

Prospěje tenisu přehršel vzájemně si konkurujících týmových turnajů (a to ještě nebyla řeč o ženském Fed Cupu, který chce ITF rovněž reformovat)?

Zatím se spíš zdá, že se schyluje k nesmiřitelné válce o peníze, po které na bojišti zůstane ležet nejeden padlý. Nebude to právě Davis Cup?