Bartyová konec oznámila dva měsíce po triumfu na Australian Open, kde zvítězila jako první domácí hráčka po 44 letech. Na kontě má také grandslamové tituly z Wimbledonu 2021 a French Open 2019, celkem vyhrála 15 titulů.

"Vím, kolik práce je potřeba k tomu, abych podala nejlepší výkon. A já už to prostě v sobě nemám," uvedla Bartyová ve videu na Instagramu. "Už na to nemám psychicky ani fyzicky," dodala.

Bývalý ukrajinský tenista Serhij Stachovskij.
Za rodnou vlast. Ukrajinští tenisté vyměnili raketu za zbraň a chrání své domovy

Bartyová skončila s tenisem už podruhé, poprvé opustila okruh WTA v roce 2014. Mimo jiné i kvůli tomu, že po příchodu mezi profesionály měla problémy s depresemi.

Tenis bude pořád milovat

"Už jsem to jednou udělala, ale tohle je něco jiného," přidala Bartyová, která se nikdy netajila tím, že náročný život na okruhu WTA není pro ni. Také proto si po vypuknutí pandemie v roce 2020 dala téměř roční pauzu, kterou strávila s rodinou.

"Měla jsem spoustu snů a cílů, ale určitě mezi ně nepatřilo cestování po světě a dlouhé odloučení od rodiny a domova, kde jsem vždycky chtěla být," řekla ve videu Bartyová.

Bartyová je podle agentury AP teprve druhou hráčkou, která se rozhodla ukončit kariéru v čele světového žebříčku. Před ní tak učinila pouze Belgičanka Justine Heninová, která v roce 2008 skončila rovněž v 25 letech.

Ukrajinské tenistky Ivanna a Dajana Jastremské.
Tenisové sestry z Ukrajiny brázdí svět. Kdy uvidíme rodiče? Po válce, těší se

O dva roky později se sedminásobná grandslamová vítězka k tenisu vrátila a definitivně Heninová skončila v roce 2011. Po návratu získala dva tituly a zahrála si také finále Australian Open.

"Tenis budu pořád milovat, byla to obrovská část mého života, ale myslím, že přišel čas užít si to, co má ráda Ash Bartyová jako člověk a ne Ash Bartyová jako sportovec," doplnila.