Osmadvacetiletý Djokovič letos vyhrál po Australian Open a Wimbledonu třetí grandslamový titul. Jen na antukovém Roland Garros nestačil ve finále na Švýcara Stana Wawrinku a dva sety ho dělily od kalendářního Grandu Slamu, kterému byl nakonec o jednu výhru blíže než Američanka Serena Williamsová.

"Hrál jsem proti nejlepšímu hráči a musel jsem předvést skvělý výkon, abych mohl držet tuhle trofej," řekl Djokovič. "Prožívám nejlepší sezonu, kterou si užívám o to víc, protože jsem se stal manželem a otcem. Tenhle sport miluju a všechna tahle vítězství podněcují moji touhu jít dál a vychutnávat si výhry jako je tahle," pokračovall vítěz.

Finále US Open začalo kvůli dešti o skoro tři a půl hodiny později. Federer trefil na úvod eso, ale skvěle returnující Djokovič získal brzy převahu. Srba v prvním setu přibrzdilo ve čtvrté hře podklouznutí a pád, při kterém si odřel ruku i nohu, ale rychle se uklidnil a dostal zpět do rytmu. Ze stavu 2:3 otočil na 5:3 a ovládl první set.

Mužské finále poprvé řídila žena

Až na začátku druhého setu zkusil Federer aplikovat svou novinku, náběh při returnu až skoro k podávací čáře a zatlačil Djokoviče. Vítěz sedmnácti grandslamů měl ale problém s proměňováním brejkbolů, za celý zápas využil jen čtyři z 23. „Některé jsem měl zahrát lépe a razantněji, jiné neuspěchat," řekl Švýcar. Ve druhé sadě se mu to k nadšení diváků povedlo ve dvanácté hře a srovnal stav.

Ve třetí sadě odvrátil Djokovič za stavu 3:4 dva brejkboly a pak získal pět her v řadě.

Mužské finále dvouhry poprvé na US Open řídila žena. Eva Asderakiová-Mooreová z Řecka si vedla výtečně, nebála se opravovat lajnové a ani jednou se nezmýlila. Tak jako třeba při brejkbolu Federera za stavu 4:5 v koncovce třetí sady, kdy ohlásila aut, což jestřábí oko potvrdilo. O dva míče později Djokovič získal třetí set 6:4.

Federer byl se svou hrou spokojený

Ve čtvrtém setu už Djokovič vedl 5:2, ale Federer ještě nesložil zbraně. Snížil na 4:5 a měl dokonce dvě šance na 5:5. Srb obě odvrátil a po třech hodinách a 20 minutách využil první mečbol. Na US Open navázal na svůj první triumf z roku 2011.

„Mám za sebou výborné dva týdny. Bylo skvělé si tady zase zahrát finále a ukazuje to, že moje hraje je zase dobrá," řekl pětinásobný vítěz US Open Federer, který byl ve finále poprvé od roku 2009. „Ale hrát s Novakem je těžké," dodal Švýcar a Djokovičovi pogratuloval jako letos po finále na londýnské trávě ve Wimbledonu.

Podle Stefana Edberga, kouče Federera, má Švýcar ale stále šanci vyhrát svůj osmnáctý grandslamový titul. „Nemůžete ho odepisovat. Podívejte se, jak se zlepšil a na jaké hraje úrovni. To mu dává stále šanci uspět," míní Švéd.

US OPEN

Muži, dvouhra - finále: Djokovič (1-Srb.) - Federer (2-Švýc.) 6:4, 5:7, 6:4, 6:4.

Junioři, dvouhra - finále: Fritz (1-USA) - Paul (5-USA) 6:2, 6:7 (4:7), 6:2.
Junioři, čtyřhra - finále: Aliassime, Shapovalov (Kan.) - Holt, Smith (USA) 7:5, 7:6 (7:3).

Juniorky, dvouhra - finále: Galfiová (2-Maď.) - Keninová (9-USA) 7:5, 6:4.