Ale co když neustále zpřísňovaný systém antidopingových testů dosáhl takové úrovně, že kontrolovaným sportovcům škodí a negativně ovlivňuje jejich kariéru? Právě tohle si myslí americká tenistka Madison Brengleová, která se rozhodla dále nemlčet a jít s celou záležitostí na veřejnost. A nejen na tam, ale především před soud.

„Mým cílem je donutit ty, kteří řídí můj milovaný sport, aby hráčky nevnímali jako zboží a jednali s nimi s úctou a důstojně,“ uvedla Brengleová. O co přesně jde? Osmadvacetiletá Američanka (momentálně 83. hráčka světového žebříčku) tvrdí, že odběry krve při antidopingových testech jí způsobily vleklé zdravotní problémy. Podle právníka, který Brengleovou zastupuje, hráčka „ztratila sílu v paži, která jí následkem vpichů otekla“. Došlo k fyzickému i emocionálnímu poškození.

Brengleová se rozhodla zažalovat jak Mezinárodní tenisovou federaci ITF, tak ženskou aso-ciaci WTA. Tenistka tvrdí, že se kvůli zdravotním trablům způsobených kontrolami musela odhlásit z několika turnajů, zatímco na dalších byl její výkon povinnými testy negativně ovlivněn.

„Její zdravotní stav je prostě takový, že nesnese jehlu v žíle. Rozhodně neodmítá účast na antidopingových kontrolách, jen chce, aby probíhaly medicínsky odpovídajícím způsobem,“ uvedl právník Peter Gins-berg.

A také zdůraznil, že jeho mandantka nikdy neměla pozitivní test.Tohle všechno se dá pochopit. Méně zřejmé je, proč Brengleová žaluje tenisové organizace o víc než deset milionů dolarů (přes 200 milionů korun) coby kompenzaci za ušlý zisk.

Celkem si totiž na prize money přišla na 2 187 334 dolarů, takže nyní žádá pětinásobek svých kariérních výdělků. Nikdy nevyhrála žádný turnaj na okruhu WTA. K jejím největším úspěchům patří loňské vítězství ve 2. kole Wimbledonu nad Petrou Kvitovou.

V ženském tenise ovšem najdeme i případy bizarnějších žalob. Známá je třeba kauza kanadské hvězdičky Eugenie Bouchardové. Ta v roce 2015 na US Open uklouzla po mokré podlaze v místnosti na masáže. Způsobila si otřes mozku a přišla o zbytek sezony.

Bouchardová nelenila a zažalovala organizátory turnaje. Newyorský soud nedávno rozhodl, že organizátoři jsou za zranění odpovědní ze 75 procent. A Kanaďanka (s jejíž kariérou to jde strmě z kopce) teď chce miliony dolarů…