Vyhovuje vám spolupráce se sestrou?

Veronika je po celou kariéru mojí rádkyní. Jsem ráda, že se mnou bude na mém posledním turnaji. Do Austrálie poletí i tatínek. Čekají mě hodně emotivní chvíle.

Jaké si dáváte cíle pro Australian Open?

Jedu se hlavně rozloučit. Jako sportovkyně nechci prohrát, ale uvědomuji si, že konkurence je veliká a nemám natrénováno. Když člověk nic nečeká, často se mu daří daleko víc.

Zapochybujete někdy o správnosti rozhodnutí ukončit kariéru?

Zatím ne. Je otázka, co budu prožívat při French Open nebo Wimbledonu, kdy už nebudu jejich součástí. Uvědomuji si, že zdravotně už nemám na to, abych posouvala své limity. Nechci klesat na žebříčku a při tenise se trápit. Bude mi chybět adrenalin ze zápasů a pocit výhry, ale nebudu už muset cestovat do různých časových pásem. Rozhodla jsem se pro zdraví a klid.

Lucie Šafářová
Narozena: 4. února 1987
Nejvýš na žebříčku WTA (dvouhra): 5. Čtyřhra: 1.
Aktuálně na žebříčku WTA (dvouhra): 106. Čtyřhra: 50.
Počet titulů (dvouhra): 7. Čtyřhra: 15.
Největší úspěchy: Finalistka French Open ve dvouhře (2015), semifinalistka Wimbledonu ve dvouhře (2014), pětinásobná vítězka Fed Cupu, pětinásobná vítězka grandslamového turnaje ve čtyřhře, bronzová z OH ve čtyřhře (2016).

Který úspěch své kariéry považujete za největší?

Těžko se vybírá jeden. Bylo úžasné několikrát vyhrát Fed Cup stejně jako pět grandslamů ve čtyřhře. Cením si i finále singlu v Paříži nebo olympijské medaili z Ria.

Co vám ve sbírce chybí?

S Bethanií Mattekovou-Sandsovou jsme nevyhrály Wimbledon ve čtyřhře, a taky jsem nezískala grandslamový titul v singlu. Na druhou stranu skoro všechno, co jsem chtěla dosáhnout, se mi splnilo.

Jste známá fanynka hokejové Komety, přemlouvala jste svého partnera Tomáše Plekance, aby šel hrát do Brna?

Nechávala jsem rozhodnutí na něm. Navíc Česko není zámoří, kde jsou mezi městy obří vzdálenosti. V tomto směru bylo jedno, do kterého klubu půjde. Pro mě je samozřejmě Kometa srdcovka. Brno má poslední dva roky nejlepší tým u nás, a když přichází hráč jeho formátu z NHL, je logické, že podepíše Kometě.

Zveřejnění vašeho vztahu vzbudilo mohutnou mediální reakci. Jak těžké chvíle to pro vás byly?

Ze začátku nás pronásledovala tři auta s paparazzi. Ale situace se uklidnila a už je v pohodě. Podobné věci nejsou příjemné, chci mít klid, ale nemůžu s tím nic dělat, tak to neřeším.

Jak reagujete na nenávistné komentáře?

Člověk nemůže číst diskuse. Naučila jsem se podobné příspěvky ignorovat.

Říká se o vás, že jste hodná a příjemná. Jak jste si v tenisovém kolotoči udržela tyto vlastnosti?

Jestli jsem se nezměnila, musí posoudit druzí. Snažím se ale chovat pořád stejně. Mám třeba odmalička stále stejné kamarády.

Tenis podle svých slov milujete, budete se mu věnovat i po skončení hráčské kariéry?

Jde o krásný sport, vždycky k němu budu mít blízko a budu s ním spojená. Mám dvě neteře, které ho hrají v Brně a jsou strašně šikovné. Hodně by mě bavilo jim pomoci.

Trénovat je?

Nechci trávit několik hodin denně na kurtu, ale spíš pomáhat jako mentorka. Zkušeností mám. Musím se teprve rozhlédnout, co by mě bavilo, dát si od tenisu chvíli pohov a pak se do něj vrátit.

A k tomu provozovat kavárnu v Brně?

Pravděpodobně ano. Je třeba vybrat pěkné místo a vytvořit vhodný koncept. Čas přijde po Australian Open.