Jistě, zejména mezi muži platí trend, že se stoupajícím umístěním na žebříčku přibývají i centimetry. V aktuální první desítce jsou hned dva habáni měřící přes dva metry (John Isner a Kevin Anderson). Další čtyři hráči mají přes 190 cm, přitom tři z nich přesně 198 cm.

Všechny tyto borce bez výjimky zdobí dělové podání, které je nejnápadnější výhodou tenisových kolohnátů. Třeba proti Isnerovým esům se zbraň hledá opravdu těžko.

Jak zaskočit obry?

Ale jde to vysocí hráči zase nebývají tak suverénní v pohybu, lze je rozhodit. „Snažím se velké chlapy co nejvíc rozpohybovat. To je jedna z mých předností. Hlavně udržet míček co nejníže a rozdávat jim to do rohů,“ popsal „střízlík“ Philipp Kohlschreiber. Ten ve třetím kole US Open senzačně vyřadil svého německého krajana Alexandera Zvereva, který je přitom o 20 cm vyšší.

Také mezi elitními tenistkami najdeme spoustu vysokých dam, třeba Marii Šarapovovou, Karolínu Plíškovou, Venus Williamsovou, Petru Kvitovou, Garbiñe Muguruzaovou a další, rozptyl je ale přece jen trochu širší. Vždyť světová jednička Simona Halepová nemá ani 170 cm. Ještě menší jsou vyhlášené bojovnice jako Barbora Strýcová či Dominika Cibulková.

Nižší hráčky jsou často větší „rváčky“. Výškový handicap nahrazují mentalitou válečnice, lepší technikou úderů, pohybem a přesností. Své vytáhlé soupeřky můžou utahat dlouhými výměnami. „Všechny tenistky mají dobrou fyzičku, ale my ji musíme mít lepší,“ vystihla za menší hráčky Němka Laura Siegemundová.

Statistiky dokazují, že za posledních dvacet let se výškový průměr v první stovce ATP i WTA znatelně zvedl. Martina Navrátilová (173 cm) byla v 80. letech považována za vysokou tenistku, nyní je to mezi ženami s raketou průměr.

Zlatý střed

„Dnes má většina nejlepších hráčů kolem 190 centimetrů, někteří i víc. Když jste menší, bude to pro vás vždycky obtížnější. Tak to prostě je,“ řekl pro CNN trenér talentů Nick Bollettieri, šéf proslulé tenisové akademie na Floridě.

Jistě má pravdu, na druhou stranu platí, že ti úplně nejlepší rozhodně neodpovídají parametrům basketbalové NBA.

Čerstvý šampion US Open Novak Djokovič měří 188 cm (o deset méně než jeho finálový soupeř Juan Martín del Potro), Roger Federer a Rafael Nadal jsou ještě o ždibec nižší. Umí ale servírovat dostatečně tvrdě a zároveň přesně, sílu úderů kombinují s výborným pohybem, technikou a tenisovým myšlením. Je tedy právě rozmezí 185 až 190 centimetrů ideální tenisovou výškou?